Bazalka trvalka – použití, pěstování a péče o oblíbenou bylinku

Bazalka trvalka

Výběr vhodného druhu bazalky

Výběr vhodného druhu bazalky

Výsadba a péče o bazalku

Výsadba a péče o bazalku

Jak začít pěstovat bazalku?

Jak začít pěstovat bazalku?

  1. Vyberte vhodné místo pro pěstování bazalky. Bazalka potřebuje slunné a teplé místo, ideálně s dobře propustnou půdou.
  2. Připravte půdu pro výsadbu. Zvolte půdu bohatou na živiny a doplněnou organickým hnojivem.
  3. Nakupte si bazalkové rostlinky nebo semena. Pokud si vyberete rostlinky, přemýšlejte o různých odrůdách a jejich specifických vlastnostech.
  4. Výsadba bazalky. Zvolte si vhodný čas pro výsadbu bazalky do půdy. Vyhýbejte se mrazovým obdobím a přesazení rostliny na přílišné slunci. Dodržujte správné rozestupy mezi rostlinami.
  5. Pravidelně zalévejte bazalku. Bazalka potřebuje dostatek vody, ale neodolá přemokření. Udržujte pravidelnou zálivku, ale opatrně s přeléváním.
  6. Hnojte bazalku. Používejte organická hnojiva nebo kompost. Krmte rostlinu pravidelně, ale s mírou.
  7. Sklízejte bazalku. Užívejte si své čerstvé bazalky a sklízejte její lístky podle potřeby. Pravidelným sbíráním bazalky podpoříte růst a rozkvet rostliny.

Výběr správného stanoviště

Výběr správného stanoviště

Bazalka potřebuje slunné a teplé stanoviště k dobrému růstu. Ideální je umístit ji na jižní stranu domu nebo na balkón, kde dostává dostatek slunečního světla. Dbejte na to, aby nebyla vystavena přímému úpalu a větrům.

Zalévání a hnojení

Zalévání a hnojení

Bazalku je potřeba pravidelně zalévat, zejména během suchých období. Zemina by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Doporučuje se zalévat ráno nebo večer, aby se zabránilo přehřátí kořenů. Rostlina také potřebuje dostatek živin, proto je vhodné ji pravidelně hnojit organickým hnojivem.