Hemerocallis cosmopolitan – neodolatelná královna zahrady

Hemerocallis cosmopolitan

Tento druh kosatce je původem z oblasti Střední a Východní Asie, kde roste především na území Číny, Japonska a Koreje. Jeho název „kosmopolitní“ odkazuje na jeho schopnost přizpůsobit se různým podmínkám a růst ve velké části světa.

Čeleď kosatcovitých je známá svými pestrobarevnými květy, které se objevují v letním období. Hemerocallis cosmopolitan má tvar trubkovitého květu s výraznou barvou a vůní. Květy se otevírají ráno a do večera zasychají, což je také důvod, proč je rostlina nazývána „denivka“.

Hemerocallis cosmopolitan

Popis:

Význam:

Pěstování:

Rostlina také vyžaduje pravidelné ošetřování, včetně odstraňování odkvetlých květů a řezání rostliny. Je také důležité být opatrný ohledně chorob a škůdců, které by mohli napadat rostlinu a mohli by vyžadovat vhodnou léčbu.

Rozmnožování:

Rozšiřování růstu:

Přesazování:

Význam a popis rostliny

Hemerocallis cosmopolitan vyžaduje pravidelné zalévání, zejména v době sucha. Je také důležité rostlinu pravidelně hnojit, aby se podpořil její růst a kvetení. Doporučuje se používat organická hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík.

Při ošetřování rostliny je nutné pravidelně vytrhávat plevel a odstraňovat suché listy a květy. Rostlinu je také dobré podpírat, aby nedošlo k jejímu převrácení nebo poškození.

pěstování

O pěstování Hemerocallis cosmopolitan je potřeba vědět několik důležitých faktů. Tato rostlina je nenáročná na pěstu, ale vyžaduje dobře připravenou půdu a dostatečné množství vody. Pěstování by mělo začít správnou přípravou půdy.

Příprava půdy

Sazenice

Pěstování Hemerocallis cosmopolitan vyžaduje pravidelnou péči, která zahrnuje také kontrolu a odstraňování plevelů. Je také důležité pravidelně prořezávat suché a zvadlé části rostliny, aby se uvolnila energie pro nový růst a kvetení.

Pamětujte také na pravidelné přesazování Hemerocallis cosmopolitan a údržbu po odkvětu, abyste zajistili dlouhodobý a zdravý růst rostliny.

příprava půdy

Pokud je půda příliš kyselá, je vhodné přidat vápno, aby se zvýšila její pH hodnota. Ideální pH půdy pro Hemerocallis cosmopolitan je kolem 6,0 až 7,0.

Tato příprava půdy přispěje k tomu, aby rostlina Hemerocallis cosmopolitan měla dostatek živin, vlhkosti a dobrého prostředí pro svůj růst a vývoj.

sazenice

Optimální doba pro výsadbu sazenic je na jaře nebo na podzim. Před výsadbou je nutné připravit půdu, která musí být propustná a bohatá na živiny. Sazenice je třeba před výsadbou důkladně zkontrolovat a odstranit případné poškozené či nemocné části rostliny.

Při výsadbě sazenic je vhodné udělat dostatečně hlubokou jamku a do ní zakopat kořeny sazenice. Při překládání sazenic je nutné dávat pozor, aby nedošlo k poškození kořenů. Po výsadbě je potřeba sazenici důkladně zalít, aby se její kořeny dobře uchytily v nové půdě.

Výběr a péče o sazenice je proto zásadní pro růst této rostliny a její bohaté kvetení.

zalévání a hnojení

Rostliny by měly dostávat pravidelné zalévání, a to zejména během suchého období a při teplých teplotách. Zálivku provádějte důkladně, aby voda pronikla až k kořenům rostliny. Zemina by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Zalévání je vhodné provádět brzy ráno nebo večer, aby se předešlo riziku pálení listů od slunce.

Základní principy zalévání a hnojení Hemerocallis cosmopolitan:

 • Zalévejte pravidelně, zejména během suchých období a teplých teplot.
 • Zalévejte důkladně, aby voda pronikla až k kořenům rostliny.
 • Zalévejte brzy ráno nebo večer, abyste předešli pálení listů od slunce.
 • Hnojte pravidelně během vegetačního období.
 • Zvolte vhodná hnojiva pro kvetoucí rostliny.
 • Dodržujte doporučenou dávku hnojiva.
 • Zalévání neprovádějte těsně po aplikaci hnojiva.

ošetřování rostliny

 • Zalévejte rostlinu pravidelně, ale nepřelévejte. Hemerocallis cosmopolitan vyžaduje vlhkou půdu, ale nestojí dobře ve stojaté vodě.

Řezání květů

boj s chorobami a škůdci

Rozmnožování semenem

Sběr semen

Prvním krokem je sběr zralých semen. K tomu dojde, když květ opadá a semena začnou dozrávat. Semena by měla být zralá, suchá a tmavá. Odstraňte semena ze stonků a přejeďte je mezi prsty, abyste odstranili všechny nečistoty nebo špatná semena.

Úprava semen

Výsev semen

Sběr a uchování semen

příprava semen na výsev

Příprava semen na výsev je důležitým krokem při rozmnožování rostliny Hemerocallis cosmopolitan. Zajištění správného prostředí pro klíčení semen bude mít zásadní vliv na úspěch výsevu. Následující informace vám poskytnou podrobný návod, jak připravit semena Hemerocallis cosmopolitan na výsev.

Výběr semen

Nejdříve je potřeba vybrat zralá semena Hemerocallis cosmopolitan. Nejsou-li semena zralá, nemají dostatečný potenciál pro klíčení a jejich výsev bude neúspěšný. Zralá semena by měla být suchá a tvrdá na dotek.

Čištění semen

Stratifikace semen

Příprava substrátu

Výsev semen

Zalévání

Péče o semenáče

Přesazení semenáčů

výsev semen

Po výsevu semen je vhodné substrát zalít vodou, která by měla být ideálně teplá. Pro klíčení semen je nezbytná teplota okolo 20-25 °C. Zálivku je nutné provádět pravidelně, avšak není vhodné substrát přemokřovat.

Rozmnožování oddělky

Rostlina z oddělků se obvykle začne rozrůstat a kvést ve druhém nebo třetím roce po výsadbě. Během tohoto období bude potřeba pravidelně ošetřovat rostlinu a odstraňovat vadné části nebo plevel. Užívejte si krásu a vůni květů Hemerocallis cosmopolitan, kterou jste sami rozmnožili oddělky!

Výhody rozmnožování oddělky Nevýhody rozmnožování oddělky
Jednoduchý a levný způsob rozmnožování Omezený počet nových rostlin vytvořených z jednoho trsu
Potřeba rozrůstání mateřského trsu před oddělením oddělků
Oddělky mají již vyvinuté kořeny a mohou rychle zakotvit a začít růst Rozmnožování oddělky není možné provádět po celý rok, pouze na jaře a na podzim

tříštění trsů

Jedním z nejjednodušších způsobů rozmnožování Hemerocallis cosmopolitan je tříštění trsů. Tato metoda se většinou používá na konci vegetačního období, kdy rostlina již nekvete a energie se vrací zpět do kořenového systému.

Tříštění trsů je efektivní způsob rozmnožování Hemerocallis cosmopolitan, který zaručuje získání nových a zdravých rostlin. Tato metoda je rychlá, jednoduchá a vhodná pro všechny zahradníky, kteří chtějí mít svou zahradu plnou krásných a barevných květin.

rozmnožování kořenovým podílem

Kdy a jak provádět rozmnožování kořenovým podílem?

Rozmnožování kořenovým podílem je nejlepší provádět na jaře nebo na podzim, kdy rostlina neroste aktivně a nejsou na ní žádné květy.

Jak správně oddělit oddenky?

Jak správně oddělit oddenky?

Oddělení oddenků by mělo být provedeno opatrně, aby nedošlo k poškození nebo zlomení kořenů. Použijte dobře ostrý nůž nebo ostrý zahradní nůž, abyste oddělili oddenky od mateřské rostliny.

Podrobný postup rozmnožování kořenovým podílem Hemerocallis cosmopolitan:

 1. Vyjměte rostlinu ze země a opatrně ji vyčistěte od přebytečné půdy a kořenů, které nebudou součástí nové rostliny.
 2. Přesuňte oddenky do nové zeminy a dobře je zalijte.
 3. Zajistěte nově přesazené oddenky před přímým slunečním zářením a pravidelně je zalévejte.

Rozmnožování Hemerocallis cosmopolitan kořenovým podílem je snadný a efektivní způsob, jak mít více těchto krásných květin ve své zahradě. Pokud dodržíte správný postup a poskytnete novým oddenkům vhodné podmínky, měli byste se brzy dočkat nových rostlin s krásnými květy.

rozmnožování pletínkami

Příprava pletínek na výsadbu

Pletínky se nejčastěji vysazují na jaře nebo na podzim. Před výsadbou je vhodné pletínky na krátkou dobu ponořit do tekutého roztoku fungicidu nebo manganistanu draselného, aby se zabránilo možnému napadení chorobami.

Poté se připraví záhon, který musí být dobře propustný, vlhký a slunný. Zemina by měla být uvolněná a bohatá na humus. Do záhonu se udělají malé dírky v dostatečném rozestupu (přibližně 10 až 15 centimetrů) a do každé dírky se vloží jedna pletínka.

Péče o nově vysazené pletínky

Nově vysazené pletínky je třeba pravidelně zalévat, aby se zemina udržovala vlhká. Rostliny vyžadují dostatek vody, zejména v období sucha. Kromě zalévání je také důležité odstraňovat plevele a udržovat okolí pletínek čisté.

Po vysazení je vhodné pletínky přihnojit organickým hnojivem nebo speciálním hnojivem pro rostliny s hlízami. Hnojivo se aplikuje podle doporučení výrobce, přičemž je třeba dbát na správnou dávkování.

Výhody rozmnožování pletínkami Nevýhody rozmnožování pletínkami
– Rychlé rozmnožování rostliny – Nutnost vybrat zdravé a kvalitní pletínky
– Možnost získat více rostlin z jedné hlízy – Možnost neúspěšného zakořenění pletínek
– Menší nároky na péči o nové rostliny – Potřeba pravidelného zalévání

Rozšiřování růstu rostliny

Existuje několik způsobů, jak rozšířit růst rostliny Hemerocallis cosmopolitan. Tato rostlina je poměrně snadno množitelná a je možné ji rozmnožovat pomocí oddělků, kořenového podílu nebo pletýnků.

přesazování

Jak přesazovat rostlinu Hemerocallis cosmopolitan?

Tipy pro úspěšné přesazování

– Při přesazování rostliny do květináče vyberte dostatečně velký květináč, aby rostlina měla dostatek místa k růstu.

Doba kvetení

Jednou z nejkrásnějších a nejvýraznějších vlastností Hemerocallis cosmopolitan je jeho dlouhé období kvetení. Tato rostlina produkuje nádherné květy v různých odstínech oranžové, žluté, červené a fialové barvy. Květy se objevují od června do září a tvoří výraznou výzdobu zahrady.

Doba kvetení je také vhodný čas k oplodnění rostliny. Je doporučeno používat vhodné hnojivo pro kvetoucí rostliny, které obsahuje potřebné živiny pro rostoucí květy. Přiměřené zalévání také zajišťuje optimální podmínky pro kvetení a růst rostliny.

Vzhledem k dlouhému období kvetení a atraktivním květům je Hemerocallis cosmopolitan oblíbenou volbou pro zahradníky, kteří si chtějí vytvořit velkolepou a barevnou zahradu. Doba kvetení této rostliny přináší radost a krásu do zahrady po celé léto a je jednou z hlavních přitažlivostí Hemerocallis cosmopolitan.

Pěstování v květináčích

Pěstování Hemerocallis cosmopolitan v květináčích je vynikající možností pro ty, kteří nemají k dispozici dostatek prostoru v zahradě nebo nemají vhodné podmínky pro pěstování rostlin přímo ve volné půdě. Pěstování v květináčích umožňuje snadno ovládat prostředí, ve kterém rostlina roste, a tak zajišťuje optimální podmínky pro její růst.

Výběr květináče

Výběr substrátu

Pro pěstování v květináčích je nezbytné zvolit vhodný substrát, který zajišťuje dostatečnou drenáž a výživu pro rostlinu. Je možné zakoupit speciální substrát určený pro pěstování květin v květináčích, který je bohatý na živiny a zároveň umožňuje odvodnění.

 • Vhodný substrát by měl obsahovat úrodnou zeminu, rašelinu a perlit pro zlepšení odvodnění.

Výsadba rostliny

Než přistoupíte k výsadbě rostliny, je nutné květináč důkladně vyčistit a dezinfikovat, aby se minimalizovalo riziko výskytu chorob a škůdců. Následně je možné pokračovat podle následujících kroků:

 1. Zvolte správný květináč a naplňte ho substrátem.
 2. Do substrátu vytvořte důlek vhodné velikosti.
 3. Sazenici Hemerocallis cosmopolitan opatrně vyjměte ze svého původního květináče a umístěte do vytvořeného důlku v novém květináči.
 4. Opatrně přidejte substrát kolem kořenů rostliny a jemně jej přitlačte.
 5. Důkladně zalijte nově vysazenou rostlinu, aby se substrát dobře propral a usadil kolem kořenového systému.

Důležité je dbát na dostatečné zalévání a pravidelně kontrolovat vlhkost substrátu. Rostlina by měla být umístěna na vhodném místě, které poskytuje dostatek světla, ale zároveň chrání před přímým slunečním zářením. Pravidelným hnojením rostlina získá potřebné živiny a bude lépe odolávat chorobám a škůdcům.