Hemerocallis oko na Ameriku

Hemerocallis eye on america

Hemerocallis

Druhy Hemerocallis

Druhy Hemerocallis

Hemerocallis fulva

Hemerocallis lilioasphodelus

Hemerocallis citrina

Hemerocallis dumortieri

Hemerocallis dumortieri je druh s výrazně červenými květy, které mají charakteristický tvar trubky. Tento druh je vhodný pro teplejší oblasti, ale dobře se adaptoval i na podmínky v České republice.

Květostany a květy

Význam květostanů

Květy a jejich význam

Česky Latinsky Popis
Okvětní lístky Petalum Vnější kruh šesti okvětních lístků
Tryskánek Tuba Hlavou květu, koncová část okvětí
Blizna Stigma
Pyl Pollen Samčí pohlavní buňky květu

Pěstování Hemerocallis

Půda: Hemerocallis roste nejlépe v živné, propustné a vlhké půdě. Půdu je vhodné obohatit kompostem nebo jiným organickým hnojivem. Měla by mít neutrální až lehce kyselé pH.

Hnojení: Hemerocallis odpovídá na pravidelné hnojení. V období růstu je vhodné používat dusíkatá hnojiva, která podporují tvorbu zelené hmoty. Před kvetením je vhodné přejít na hnojiva bohatá na fosfor a draslík, která podporují kvetení a tvorbu plných a sytě barevných květů.

Rozmnožování: Hemerocallis se rozmnožuje nejčastěji dělením trsů. Vhodné období pro dělení je na jaře po odkvětu nebo na podzim. Rostliny je možné také množit semenem, ale výsledná rostlina nemusí být přesnou kopií mateřské rostliny.

Choroby a škůdci: Hemerocallis je obecně odolná rostlina vůči chorobám a škůdcům. Nejčastěji se mohou objevit mšice nebo slimáci, kteří se živí listy a květy. Při včasné zjištění je možné tyto škůdce kontrolovat a eliminovat vhodným postřikem nebo přírodními metodami.

Pokud budete dodržovat tyto základní rady pro pěstování Hemerocallis, budete se moci těšit na bohaté kvetení a krásné květy této okrasné rostliny.

Závlaha a hnojení

Dělení trsů

Očkování

Očkování Hemerocallis je metoda vhodná pro šlechtění nových odrůd. Při očkování se odebírá pupen z rostliny s požadovanými vlastnostmi a ten se umisťuje na podnož jiné rostliny. Po zahojení očka se vytvoří nová rostlina s vlastnostmi obou mateřských rostlin. Tato metoda je složitější a vyžaduje zkušenosti a znalosti o rostlinách.

Péče o Hemerocallis

Výsadba

Zalévání a hnojení

Hemerocallis má rád pravidelné zalévání, zejména během suchého a teplého období. Půda by měla být udržována vlhká, ale ne přemokřená. Hnojení je také důležité, aby Hemerocallis dostal potřebné živiny. Doporučuje se používat rovnovážné hnojivo s vyšším obsahem dusíku na jar a fosforu a draslíku v průběhu sezóny kvetení.

Závlaha a mulčování

Pěstování v květináčích

Odstraňování spadaných květů a suchých stonků

Proces Doba provádění
Čištění rostliny Jaro
Hnojení Jaro a průběh kvetení
Zalévání Pravidelně během růstového období
Mulčování Jaro
Odstraňování spadaných květů a suchých stonků Průběh kvetení

Historie a původ

Původně byly hemerokaly pěstovány kvůli svým jedlé květy, které byly používány v tradiční asijské kuchyni. Květy se konzumují syrové a mají jemnou sladkou chuť. Hemerokaly se postupně staly velmi ceněnou okrasnou rostlinou díky svým bohatým květenstvím a různorodým barevným variantám.

Historie a původ

Hemerocallis byl poprvé objeven evropskými objeviteli v 16. století během jejich cest do Ameriky. Zpočátku byla tato rostlina považována pouze za zajímavou exotickou rostlinu, ale postupně získala popularitu mezi pěstiteli květin pro své nádherné květy a schopnost růst v různých podmínkách.

Hemerocallis v Americe

Hemerocallis je ornamentalní květina, která se původně vyskytovala v Asii, konkrétně v Číně, Koreji a Japonsku. V Americe se Hemerocallis stala velmi populární a široce rozšířenou rostlinou, zejména v oblastech s mírným klimatem.

Ve Spojených státech existuje také mnoho organizací a společností zaměřených na šíření informací o Hemerocallis, pořádání výstav a soutěží, a propagaci této krásné rostliny. Hemerocallis také často figuruje v americké literatuře, jak v beletrii, tak v knihách o zahradničení.

Počet odrůd Rok
500 1913
1 000 1936
2 000 1963

Hemerocallis v Americe je fascinující rostlina s bohatou historií a širokým rozšířením. Je velmi ceněná pro svou krásu a odolnost v různých podmínkách. V Americe je Hemerocallis skutečným pokladem pro zahradníky i milovníky květin.

Hemerocallis ve světě

Hemerocallis v České zahradě

V České republice je Hemerocallis velmi oblíbený a často se pěstuje v zahradách. Je oblíbený zejména pro své výrazné květy a dlouhou dobu kvetení. Květy Hemerocallis se vyskytují v různých barvách, od jasně žlutých až po sytě fialové.

Pěstování Hemerocallis v České zahradě je poměrně jednoduché. Rostlina je odolná vůči mrazu a nepotřebuje zvláštní péči. Vyžaduje slunečné stanoviště a dobře propustnou půdu. Hemerocallis také snáší sucho, a proto není nutné často zalévat.

Druh Barva květů Výška
Hemerocallis fulva Oranžová 60-80 cm
Hemerocallis citrina Žlutá 40-60 cm
Hemerocallis lilioasphodelus Žlutá 40-60 cm

Historie a původ Hemerocallis sahá až do starověkého Číny, kde byl považován za svatou rostlinu. V Americe je Hemerocallis také oblíbený a je často pěstován v zahradách a parcích. Je jedním z nejznámějších květinových symbolů Ameriky.

Hemerocallis v české zahradě

V české zahradě se Hemerocallis pěstuje pro svou dlouhou dobu kvetení a různorodost barevných odrůd. Květy mohou být žluté, oranžové, červené, růžové nebo i dvoubarevné. Rostlina je nenáročná na pěstování a dobře se adaptovala na české klimatické podmínky.

Pěstování a péče o Hemerocallis v české zahradě

Další důležitou aspektem péče je pravidelné odstraňování uschlých květů a odkvetlých stonků. To podporuje další kvetení a udržuje rostlinu zdravou. Hemerocallis je také vhodné pravidelně mulčovat, což pomáhá udržovat vlhkost půdy a potlačovat růst plevelů.

Okrasná hodnota Hemerocallis

Hemerocallis se vyznačuje odolností vůči různým podmínkám, což z ní činí ideální rostlinu pro začátečníky i zkušené zahradníky. Je poměrně nenáročný na pěstování a snadno se přizpůsobí různým typům půdy a klimatickým podmínkám.

Využití Hemerocallis v zahradním designu

Hemerocallis ve stylu zahrad

Fotografie Hemerocallis

Při pohledu na fotografie Hemerocallis se divák ocitá uprostřed pestrobarevného slavnostního pole. Různé tvary květů, jejich středové části, okvětní lístky a zbarvení překypují různorodostí.

Hemerocallis v literatuře

Mezi nejznámější knihy o Hemerocallis patří „Daylilies: A Guide to Hemerocallis“ od Julie Covingtonové a „The Daylily: A Guide for Gardeners“ od Johna Peatmana. Tyto knihy se zaměřují na detailní popis různých druhů Hemerocallis, jejich pěstování a péči.

V literatuře Hemerocallis představuje přírodní krásu a květina připomínající nám krátkost a křehkost lidské existence. Je motivem inspirace pro mnoho autorů a básníků a zobrazuje krásu a proměnlivost světa přírody.

Zdroje:

Covingtonová, J. Daylilies: A Guide to Hemerocallis. Timber Press, 2012.

Peatman, J. The Daylily: A Guide for Gardeners. Timber Press, 2018.

Hemerocallis a kulinářství

Jedlé druhy

Použití v kuchyni

Použití v kuchyni

Chuťové vlastnosti

Květy Hemerocallis mají sladkou a jemnou chuť, která připomíná lehce aromatický med. Mají také mírně křehkou texturu a krásnou barvu. Jejich chuťové vlastnosti vynikají a přidávají jedinečný prvek do pokrmů.

Pěstování jedlých Hemerocallis

Závěr

Hemerocallis je nejen krásná okrasná rostlina, ale také lahodná a jedlá. Pokud máte zájem o novou a originální ingredienci do svých kulinářských pokrmů, určitě vyzkoušejte květy Hemerocallis. Jejich sladká chuť a křehká textura vám přinesou nové chuťové zážitky.