Hemerocallis joan senior – krásný květ pro vaši zahradu

Hemerocallis joan senior

Základní informace o Hemerocallis Joan Senior

Základní informace o Hemerocallis Joan Senior

Hemerocallis Joan Senior je odrůda vytrvalé rostliny z čeledi kosatcovitých (Hemerocallidaceae), která se často vysazuje v zahradách kvůli svým nádherným květům a přitažlivému zelenému listí. Tato odrůda je hybridem původem z Číny, který byl vyšlechtěním vylepšen tak, aby měl větší květy a silnější stvoly.

Charakteristika odrůdy Hemerocallis Joan Senior:

Charakteristika odrůdy Hemerocallis Joan Senior:

  • Čeleď: kosatcovité (Hemerocallidaceae)
  • Výška: 60-80 cm
  • Barva květů: zelená s žlutým středem
  • Doba kvetení: léto
  • Typ květu: trubkovitý

Hemerocallis Joan Senior je nenáročná rostlina, která prefers slunné stanoviště, ale snese i polostín. Nevyžaduje zvlášť úrodnou půdu, ale roste nejlépe na propustné a vlhké půdě. Dobře snáší sucho i mrazivé zimy.

Botanický popis

Charakteristika

Původ Historie odrůdy
Odrůda je pojmenovaná po zahradnici Joan Senior, která se věnovala pěstování a šlechtění Hemerocallis. Její práce a snaha přinesla mnoho zajímavých a atraktivních odrůd této rostliny. Hemerocallis Joan Senior je jednou z jejích nejznámějších a nejúspěšnějších odrůd, která si získala uznání mezi zahradníky a zahrádkáři.

Původ a historie odrůdy Hemerocallis Joan Senior

Původ odrůdy

Historie odrůdy

Odrůda Hemerocallis Joan Senior byla vyšlechtěna v rámci chovatelského programu v České republice. Jejím cílem bylo vytvořit atraktivní odrůdu s velkými a nápadnými květy. Po mnoha letech selekce byla odrůda Joan Senior v roce 2000 zaregistrována a dostala své jméno po šlechtičce, která se do chovu rodu Hemerocallis intenzivně věnovala.

Rodina Čeleď liliovitých
Rod Hemerocallis
Odrůda Joan Senior
Datum registrace 2000

Výhody a využití Hemerocallis Joan Senior v zahradní architektuře

Hemerocallis Joan Senior je okrasná trvalka, která se vyznačuje svými nádhernými květy a je ideální volbou pro zahradní architekturu. Tato odrůda má několik výhod, které ji činí oblíbenou mezi zahradníky.

Pestrá škála barev

Trvanlivost a odolnost

Využití v zahradní architektuře

Díky svému okouzlujícímu vzhledu a odolnosti je Hemerocallis Joan Senior často využívána v zahradní architektuře. Je ideální pro vytváření květinových záhonů, přírodních zahrad, ale také pro okrasu kolem chodníků nebo dalších částí zahrady, které potřebují barevný akcent.

Podmínky pro pěstování Hemerocallis Joan Senior

Pěstování odrůdy Hemerocallis Joan Senior vyžaduje splnění určitých podmínek, které zajistí zdravý růst a rozkvět rostliny. Zde je několik klíčových faktorů, na které byste měli při pěstování této odrůdy Hemerocallis Joan Senior pamatovat:

Světlo

Světlo

Půda

Půda

Pokud máte půdu s vysokým obsahem jílu, je dobré přidat písek nebo vermikulit, aby se zlepšila propustnost půdy.

Zálivka

Hnojení

Hemerocallis Joan Senior je vhodné pravidelně hnojit, aby se zajišťovala dostatečná výživa rostliny. Doporučuje se používat univerzální hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík. Hnojivo aplikujte podle doporučení výrobce a pravidelně hnojte během vegetačního období.

Další péče o Hemerocallis Joan Senior zahrnuje odstraňování odkvetlých květenství, odstraňování suchých listů a ochranu rostliny před škůdci a chorobami. Pravidelným kontrolním prohlídkám a preventivním opatřením lze zamezit vzniku problémů a zajistit zdravý růst a bohaté kvetení této odrůdy.

Výběr vhodného stanoviště pro pěstování Hemerocallis Joan Senior

Slunce a stín

Půda

Hemerocallis Joan Senior upřednostňuje půdu s dobrou propustností a dostatečnou vlhkostí. Nejvhodnější je místo s úrodnou půdou, která je bohatá na organickou hmotu a dobře odvodněná. Rostlina nebude dobře prosperovat na silně zamokřené půdě, která by mohla vést k hnilobě kořenů. Je proto důležité zajistit dostatečnou drenáž, aby voda mohla dobře odtekat.

Klimatické podmínky

Hemerocallis Joan Senior je poměrně odolná rostlina a snese chladnější podnebí, avšak nejlépe se jí daří v mírném klimatu. Měly by se proto zvolit stanoviště, která poskytují dostatečnou ochranu před větrem a extrémními teplotami. V místech s dlouhými a extrémně horkými léty je vhodné zvolit polostinné stanoviště, které chrání rostlinu před přímým slunečním zářením.

Příprava půdy a sazenice pro pěstování Hemerocallis Joan Senior

Příprava půdy a sazenice pro pěstování Hemerocallis Joan Senior

Příprava půdy

Příprava sazenic

Před výsadbou sazenic je vhodné je vysadit do nádob nebo osení dostatečně velké. Měli byste použít kvalitní zahradnickou zeminu nebo směs substrátu pro trvalky, která poskytne sazenicím dostatek živin pro silný start.

Zalévání, hnojení a péče o Hemerocallis Joan Senior

Jedním z důležitých aspektů při pěstování odrůdy Hemerocallis Joan Senior je správné zalévání, hnojení a veškerá péče, které rostlina potřebuje pro optimální růst a kvetení.

Zalévání:

Hnojení:

Hnojivo je rovněž klíčovým prvky pro zdravý růst a kvetení Hemerocallis Joan Senior. Doporučuje se pravidelně hnojit každé dva až tři týdny během vegetačního období. Používají se hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík, které podporují tvorbu silných stonků a bohaté kvetení.

Péče:

Možné problémy a choroby při pěstování Hemerocallis Joan Senior

1. Padání pupenů

2. Plísně a houbové choroby

3. Škůdci