Hosta – nejoblíbenější trvalka s dešťovkami

Pěstování hosty je snadné a nenáročné. Hosta preferuje vlhkou půdu a stín nebo polostín. Doporučuje se vysadit hostu na půdu s konstantní vlhkostí, která je dobře odvodněná. Hosta také dobře roste v neutrálním až lehce kyselém pH půdy.

Hosta je také vhodná rostlina pro pěstování v květináčích, což umožňuje pohodlnější manipulaci s rostlinou a umístění na různých místech zahrady podle potřeb zahrádkáře.

Přesazování hosty a péče o její kořeny by měla probíhat opatrně, aby se minimalizovalo poškození kořenového systému rostliny. Rostlina by měla být přesazena v jarní nebo podzimní době, kdy je teplo a dostatek vláhy pro rychlý zakořenění.

Péče po odkvětu je důležitá pro zdravý růst hosty. Je vhodné odstranit odkvetlé květy a pravidelně prořezávat suché a umírající listy, aby se uvolnil prostor pro nový růst.

Zimní ochrana a péče v zimě je nezbytná pro přežití hosty v chladném období. Rostlina by měla být chráněna před mrazem a vystavením větru pomocí mulčování a krytí. Je také důležité omezit zálivku v zimě, aby se minimalizovalo riziko přemokření.

Osvětlení

Vlhkost půdy

Ochrana před větrem

Pokud máte zahradu s bohatým podrostem, Hosta se bude v takovém prostředí cítit velmi dobře. Je však nutné dbát na to, aby se okolo ní nevyskytovaly velké stromy či keře, které by jí překrývaly a bránily jí v dostatku světla. Hosta totiž potřebuje alespoň trochu světla, aby se mohla správně vybarvovat a růst.

Důležité je také zvolit správný typ půdy pro pěstování Hosty:

Pěstování trvalky Hosta v květináči je skvělou alternativou pro ty, kteří nemají zahradu nebo chtějí Hostu pěstovat ve svém domě či na terase. Pěstování Hosty v květináči je také zajímavým způsobem, jak přidat do interiéru či exteriéru zeleň a krásné listy.

Pravidelné zalévání je také důležité pro úspěšnou pěstování Hosty v květináči. Kořeny by neměly vyschnout, ale také by neměly být přemokřené. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat vlhkost půdy a zalévat dle potřeby.

Další důležitou součástí péče o Hostu v květináči je pravidelné hnojení. Použijte vhodné hnojivo pro listnaté rostliny a dodržujte doporučené dávkování. Hnojte Hostu v květináči zhruba jednou za měsíc během vegetačního období.

Zalévání

Hnojení

Pokud si nejste jisti vhodným hnojivem pro Hostu, poraďte se s odborníkem nebo zahradníkem, kteří vám mohou doporučit vhodné produkty pro vaši rostlinu.

Nejběžnější škůdci a choroby hosty trvalky:

Jak předejít škůdcům a chorobám hosty trvalky:

Použitím těchto preventivních opatření byste měli mít zdravé a hezké hosty trvalky, které vám potěší svým vzhledem a prosperitou.

Hosta trvalka je oblíbenou rostlinou zejména pro své dekorativní listy a snadnou péči. Existuje mnoho odrůd hosty, které se liší ve své velikosti, tvaru a barvě listů. V této části se podíváme na některé z nejpopulárnějších odrůd hosty a jejich charakteristiky.

1. Hosta ‚Francee‘

Tato odrůda má středně velké listy se srdčitým tvarem a lesklým zeleným listovým plátem s bílým okrajem. Kvete v červenci a srpnu růžovými květy na štíhlých stoncích. Je vhodná pro pěstování ve stínu a polostínu.

2. Hosta ‚Patriot‘

2. Hosta 'Patriot'

Tento kultivar je známý pro své velké, lesklé listy se zubatým okrajem. Listy mají tmavě zelenou barvu s žlutým okrajem. Kvete v červnu a červenci fialovými květy. Je vhodný pro pěstování ve stínu nebo polostínu.

3. Hosta ‚Halcyon‘

Rozmnožování semeny

Hosta je možné rozmnožovat také semeny. Semena Hosty se obvykle sklízejí po dozrání rostliny. Vysetí se provádí na jaře nebo na podzim, přičemž semena se lehce pokryjí zeminou. Místo by mělo být dobře připravené a udržované vlhké. Po vzejití semen a následném vyrašení mladé rostliny je vhodné je přesadit na trvalé stanoviště.

Rozmnožování dělením trsů

Jedním z nejčastějších způsobů rozmnožování Hosty je dělení trsů. Tento postup je vhodný zejména pro starší rostliny, které vyrostly do požadované velikosti. Provedení dělení se doporučuje na jaře nebo na podzim, přičemž každý nový oddenek by měl mít dostatek kořenového systému a úponků. Dělené trsy se následně přesazují na nová stanoviště, kde se umístí do dobře zavlažovaného prostředí.

Rozmnožování listovými řízky

Rozmnožování listovými řízky

Hosta lze také rozmnožovat pomocí listových řízků. Tento způsob je vhodný zejména pro rozmnožování nových odrůd. Listové řízky se nejčastěji odebírají na jaře nebo na podzim. Řízky se zasadí do vlhkého substrátu, přičemž je vhodné je zakrýt plastovou folií, která vytvoří vlhké prostředí pro klíčení. Po zakořenění se řízky přesazují na trvalá stanoviště.

Nejlepší doba pro přesazování

Nejlepší doba pro přesazování

Nejlepší doba pro přesazování hosty trvalky je na jaře nebo na podzim, kdy je rostlina v klidovém období. V této době má rostlina nejlepší šanci na úspěšné zakořenění a přizpůsobení se novému stanovišti.

Péče o kořeny

Další důležitou péčí o kořeny je hnojení. Hosty trvalky vyžadují pravidelné doplňování živin, které lze provést použitím organických hnojiv nebo speciálních hnojiv pro okrasné rostliny.

Přihnojování

Po odkvětu je vhodné přihnojit hosty speciálním hnojivem pro trvalky. Toto hnojivo by mělo obsahovat dostatečné množství živin, které hostám pomohou získat sílu a regenerovat se po kvetení. Přihnojování by se mělo provádět podle doporučení výrobce, obvykle jedenkrát nebo dvakrát během vegetačního období host.

Odstraňování uschlých květů

Dalším krokem v péči po odkvětu je hnojení rostliny. Hosty trvalky mají rády bohatou půdu s dostatečným množstvím živin. Lze použít univerzální hnojivo pro květiny a násadové hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku. Při aplikaci hnojiva se doporučuje postupovat dle návodu na obalu, aby nedošlo k přehnojení rostliny. Hnojení by se mělo provádět v případě potřeby, obvykle jednou nebo dvakrát během vegetačního období.

Rostlina Charakteristika
Geranium Kvetoucí trvalka s modrými nebo růžovými květy, které vytvářejí krásný kontrast s listy hosty.
Heuchera Trvalka s barevnými listy v odstínech fialové, červené nebo oranžové, které se pěkně doplňují s listy hosty.
Astilbe Kvetoucí trvalka s panašovanými listy, které vytváří zajímavé kombinace s listy hosty.
Hosta

Správná péče po odkvětu hosty trvalky zajistí zdravou a vitální rostlinu, která bude připravena na další vegetační období. Kombinování host s jinými rostlinami přispívá k estetickému vzhledu zahrady a vytváří harmonickou kompozici.

Prvním důležitým krokem je řádné zalévání rostliny po celou vegetační sezónu. Díky dostatečnému zásobování vlhkostí bude mít Hosta silný kořenový systém a bude lépe odolávat mrazu.

Dalším krokem je prořezávání rostliny kolem podzimu. Odstraňte všechny uschlé a poškozené listy. Tím snížíte riziko infekce chorobami a hmyzem.