Jahody trvalky – klíčová rostlina pro vyšší výnos a dlouhodobou sklizeň

Jahody trvalky

Jak pěstovat jahody na trvalkách

Výběr vhodného místa

Výběr vhodného místa

Příprava půdy

Sazení jahod

Zalévání a hnojení

Péče po výsadbě

Jakmile jahody začnou kvést, je také dobré rostliny podpírat, aby nedošlo k ulomení větví pod tíhou plodů. Podpěry mohou být například hůlky nebo drátěné sítě, které zabrání poklesu plodů na zem. Po sklizni je také vhodné staré listy vyhrabat a odstranit. To pomáhá předcházet šíření chorob.

Pokud dodržíte správnou péči, vaše jahody na trvalkách vám budou dlouhodobě poskytovat plody a potěšení z vlastního pěstování.

Jak vybrat vhodné místo pro pěstování jahod

Sluneční expozice

Jahody milují slunce. Je proto důležité vybrat místo, které je dobře osvětlené a dostává maximální množství slunečního záření. Ideální je umístit jahody na místo, které obdrží nejméně 6 hodin slunce denně.

Draináž a vlhkost

Kvalita půdy

Jahody trvalek preferují půdu s neutrálním pH mezi 6,0 a 7,0. Pokud je pH půdy příliš kyselé, je vhodné upravit ji vápněním. Půdu je také dobré obohatit kompostem nebo zralým hnědým hnojem, který poskytne jahodám dostatečné množství živin.

Konkurence plevelů

Jahody se snadno potýkají s konkurencí plevelů. Je proto dobré vybrat místo, které je relativně volné od plevelů nebo je snadno udržovatelné. Také je vhodné uvažovat o použití mulče, který pomáhá potlačovat růst plevelů a udržuje půdu stále vlhkou.

Jak připravit půdu pro jahody trvalky

Příprava půdy je klíčovým krokem před výsadbou jahod trvalek. Správně připravená půda poskytuje rostlinám dobré životní podmínky a pomáhá jim růst a plodit hojněji. V následujícím textu vám přiblížíme, jak správně připravit půdu pro pěstování jahod trvalek.

Zvolte vhodné místo pro výsadbu jahod trvalek

Vyčistěte a připravte půdu

Přidejte další hnojivo

Zakryjte půdu mulčem

Výhody vhodné půdy pro jahody trvalky
Dobrá odvodnění
Dostatečná živin pro rostliny
Správné pH
Bez výskytu plevelů
Protektorové smyčky pro jahody

Jak sázet jahody trvalky

2. Příprava půdy

2. Příprava půdy

3. Sázení jahod

Pokud sázíte více sazenic, dbejte na jejich správné rozestupy, aby měly dostatek prostoru pro růst a dobrou cirkulaci vzduchu.

4. Zalévání a hnojení

Kromě zalévání je také důležité hnojit jahody trvalky. Použijte organické hnojivo nebo speciální jahodové hnojivo podle doporučení výrobce. Hnojení jahod by mělo být prováděno pravidelně, ale s mírou, abyste zabránili přehnojení.

Dodržování správných postupů při sázení jahod trvalek a jejich správná péče po výsadbě pomohou zajistit zdravý růst a bohatou úrodu jahodových plodů.

Jak zalévat a hnojit jahody trvalky

Zalévání:

Nejlepší je zalévat jahodníky brzy ráno nebo pozdě odpoledne, abyste snížili ztrátu vody způsobenou výparem. Zalévejte rostliny přímo u kořenů, aby se voda dostala k jejich kořenovému systému. Používejte zalévací hadičku nebo hadici s rozprašovačem, abyste rovnoměrně zalévali celou plochu jahodníku.

Hnojení:

Závěr:

Jak se starat o jahody trvalky po výsadbě

1. Zalévání

2. Hnojení

3. Odplevelování

4. Ochrana před škůdci

Sledujte tyto kroky a pečujte o své jahody trvalky po výsadbě, abyste dosáhli bohaté úrody sladkých a šťavnatých plodů.

Jak zamezit plevelům u jahod trvalek

Jak ochránit jahodníky před škůdci

1. Provozování preventivních opatření

2. Používání přírodních repelentů

3. Zakrytí jahodníků

4. Pestování odolných odrůd

Jak sklízet a skladovat jahody trvalky

Sklízení jahod trvalek

Skladování jahod trvalek

I přes vaši péči a pozornost se mohou jahody začít kazit. Před použitím každé jahody důkladně zkontrolujte a odstraňte případné známky hniloby nebo plísní. Je také doporučeno skladovat jahody odděleně od potravin s intenzivní vůní, abyste zabránili přenášení vůně na jahody.

Jak se postarat o jahodníky v zimě

1. Zahradní úklid

2. Ochrana před mrazem

3. Zalévání

4. Kontrola škůdců

5. Příprava na jaro

Napsat komentář