Je oregano trvalka boostová tvořená chilli? Objasňujeme fakta vs. mýty o úžasné bylinkové rostlině!

Je oregano trvalka

Oregano je jednou z nejoblíbenějších bylin, která je používána v kuchyních po celém světě. Tato aromatická rostlina patří do čeledi hluchavkovitých a je známá pro svůj výrazný kořenitý a medově sladký aroma.

Vyzkoušejte přidat oregano do svých receptů a objevte jeho vynikající chuť a prospěšné vlastnosti pro zdraví. Tato trvalá bylina je skvělým doplňkem do vaší zahrady i do vaší kuchyně!

Oregano je dominující trvalá bylina, která je ceněna nejen pro svůj charakteristický aroma a chuť, ale také pro své léčebné vlastnosti. Její pěstování v zahradě je snadné a oregano je oblíbenou rostlinou mezi zahradníky a kuchaři.

Pěstování trvalé byliny oregano v zahradě

Výběr vhodného stanoviště

Půda a pH

Tip: Oregano je vhodné pěstovat v záhonech, ale také v květinových nádobách nebo truhlících na terase či balkoně.

Výsadba a rozmnožování

Oregano lze pěstovat z osiva nebo rostlinky zakoupit v zahradnickém centru. Pokud se rozhodnete pro výsadbu z osiva, zasaďte semena do připravených květinových nádob nebo přímo do záhonu na jaře. Semena zalévejte pravidelně, ale nepřelévejte, aby nedošlo k hnilobě kořenů. Po vzejití sazeniček je vhodné je následně přesadit na trvalé stanoviště s dostatečným odstupem (asi 30 cm mezi rostlinami).

Oregano se také dá rozmnožovat dělením trsu na jaře. Stačí odkopat rostlinu, rozdělit ji na menší části a znovu vysadit do připravené půdy. Tento způsob rozmnožování je rychlejší a spolehlivější než výsadba z osiva.

Péče o rostlinu

Pro lepší růst a kvetení oregana je také možné pravidelně přihnojovat. Použijte univerzální hnojivo nebo organický hnojivový přípravek podle doporučení výrobce.

Oregano je vytrvalá bylina, která je snadná na pěstování. Dodržováním vhodných podmínek a poskytnutím adekvátní péče získáte zahradní plodinu, která vás bude bohatit svým využitím jak v kuchyni, tak v medicíně nebo kosmetice.

Kulinarické využití oregana

Použití v italské kuchyni

Použití v řecké kuchyni

Použití v mexické kuchyni

V mexické kuchyni je oregano společně s koriandrem jednou z nejvíce používaných bylin. Je součástí mnoha pikantních omáček, marinád, guacamole (omáčka z avokáda) a dalších tradičních pokrmů. V mexické kuchyni se oregano často používá také v kombinaci s chilli papričkami, cibulí a česnekem, což vytváří pikantní a výraznou chuťovou kombinaci.

Ve světě existuje mnoho dalších kuchyní, ve kterých je oregano běžně používáno. Například ve francouzské kuchyni se používá při přípravě provençálských omáček a bylinných směsí, ve španělské kuchyni se používá v paellách a ve středovýchodní kuchyni se používá při přípravě různých druhů kořeněných omáček a sýrových pokrmů.

Historie oregana a jeho význam ve světě bylin

Léčivé vlastnosti oregana

Použití oregana ve světě bylin

Napsat komentář