Jak pěstovat rukolu, trvalku se zajímavou chuťovou kombinací a výraznými léčivými vlastnostmi

Je rukola trvalka

Rukola má svůj původ ve Středomoří a bývá často používaná ve středomořské kuchyni. Je oblíbená pro svou pikantní příchuť, která připomíná křen nebo hořčici. Lístky rukoly mohou být konzumovány čerstvé, přidávány do salátů, na pizzy nebo do sendvičů.

Rozdělení rukoly

Rukola (Eruca sativa) je jednoletá nebo dvouletá bylina z čeledi brukvovitých. Existuje mnoho různých druhů a odrůd rukoly, které se liší tvarem, chutí a velikostí listů.

 1. Rukola středomořská: Tato odrůda rukoly pochází ze středomořského regionu a je oblíbená v kuchyni pro svou pikantní chuť. Má drobné listy s výraznou vůní.
 2. Rukola ostřeň: Tato odrůda rukoly je známá pro své ostré listy, které mají silnou chuť. Je vhodná pro použití v pikantních salátech, přílohách a omáčkách.
 3. Rukola vonná: Tato odrůda rukoly je vhodná pro pěstování pro svou vůni a atraktivní květiny. Má jemné listy s mírnou chutí.
 4. Rukola plocholistá: Tato odrůda rukoly má ploché listy a jemnější chuť než ostatní odrůdy. Je vhodná pro konzumaci v syrové formě.
 5. Rukola kultivar: Existuje mnoho různých kultivarů rukoly, které se liší ve velikosti, tvarech a chutích listů. Každý kultivar má své vlastní vlastnosti a je vhodný pro různé účely.

Rukola kořenová

Rukola kořenová je jedním z druhů rukoly, která je považována za trvalku. Její kořenový systém je silně rozvětvený a proniká do hloubky půdy. Rukola kořenová je charakteristická svou silnou kořenovou vůní a je hojně využívána v kuchyni.

Krásná rukola

Rukola dvoudomá

Vzhled

Pěstování

Rukola dvoudomá je nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat jak v zahradách, tak ve vyšších nádobách na balkonech. Rukolu lze vysévat přímo do volné půdy nebo do květinových truhlíků. Její růst je poměrně rychlý, a tak ji lze sklízet již po 4-6 týdnech od výsevu.

Využití

Rukola středozemní

Pěstování rukoly středozemní

Rukola středozemní je nenáročná rostlina a dobře roste jak na slunci, tak i ve stínu. Nejlepší je však umístění na slunném místě, kde rostlina vykvétá a produkuje nejvíce aromatických listů.

Tato rukola preferuje propustné a dobře zavlažované půdy. Je třeba dbát na pravidelné zalévání, aby se zabránilo vyschnutí půdy. Rukola středozemní se také doporučuje pravidelně hnojit, aby se podpořil její růst a vývoj.

Využití rukoly středozemní v kuchyni

Tato bylina se také často používá k výrobě rukolového pesto, které je lahodnou a aromatickou omáčkou, která se používá k dochucení různých pokrmů. Rukola středozemní lze také sušit nebo zamrazovat pro pozdější použití.

Rukola ostřeň

Ostrá chuť rukoly ostřeň pochází především z obsahu silic a hořčičných látek, které se v rostlině nacházejí. Tato chuť dodává pokrmům z rukoly výrazný a osvěžující charakter. Mnoho lidí ji preferuje kvůli jejímu unikátnímu aroma a vysoké nutriční hodnotě.

Pěstování rukoly ostřeň

Pro pěstování rukoly ostřeň je vhodné zvolit slunné a dobře propustné místo, které je chráněné před větrem. Rostlina preferuje mírně kyselou půdu s pH kolem 6,0 až 7,0. Semena rukoly ostřeň se sází do hloubky asi 1 cm a vyčkává se na klíčení.

Pro sklizeň rukoly ostřeň se doporučuje vybrat mladé a čerstvé listy, které mají nejvyšší chuťovou hodnotu. Rostlina snáší opakované řezání, což umožňuje dlouhé období sklizně.

Rukola vonná

Rukola vonná je oblíbená bylinka v české kuchyni. Její výrazná vůně a chuť přidávají pikantní a svěží noty do mnoha pokrmů. Rukola vonná je roční rostlina s listy tvaru lopatky a s výraznou, šťavnatou stonkovou částí.

Výhody rukoly vonné:

 • Bohatá na vitamíny a minerály
 • Pikantní a svěží chuť
 • Nenáročná na pěstování
 • Rychlý růst

Rukola kroužknolistá

Rukola kroužknolistá (Eruca vesicaria subsp. sativa) je odrůda rukoly, která se pěstuje nejčastěji pro své chutné a kořenité listy. Tato odrůda rukoly je tradičně používána v italské kuchyni a je oblíbenou přísadou v různých salátech, omáčkách a pizza.

Tato odrůda rukoly je velmi nenáročná na pěstování a snadno se daří ve většině půd a podmínek. Rukola kroužknolistá preferuje slunné a dobře odvodněné stanoviště. Pěstování rukoly kroužknolisté je možné jak v zahrádkách, tak i ve sklenících.

Parametr Hodnota
Zálivka Pravidelná, ale ne přemokřovat
Teplota 15-20°C
Světlo Slunné stanoviště
Vhodný čas pro setí Jarní a podzimní měsíce

Vyzkoušejte pěstování rukoly kroužknolisté a objevte její chutné a kořenité listy, které obohatí vaše pokrmy svou unikátní chutí.

Rukola plocholistá

Rukola plocholistá je dvouletá rostlina, která dorůstá výšky až 60 cm. Má řapíkaté listy s křídlatými řapíky a široce eliptickými či obkopinatými lístky. Listy rukoly plocholisté mají jemnou, pikantní chuť, která je podobná hořčici. Jejich konzumace má blahodárný vliv na lidské zdraví, obsahují mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Výsadba a pěstování

Rukola plocholistá se nejlépe pěstuje na slunném stanovišti v propustné půdě. Semínka se vysévají do hloubky přibližně 1 cm a vzdálenosti přibližně 25 cm od sebe. Rostliny je možné sklízet již po 4-6 týdnech od výsevu, kdy dosáhnou velikosti asi 15 cm. Je vhodné provádět pravidelnou zálivku a vyhnout se nadměrnému hnojení, aby rostliny nepřerostly.

Rukola plocholistá je zároveň vhodná i pro pěstování v kontejnerech nebo na balkonech, kde je možné ji mít po celý rok na dosah ruky.

Využití rukoly plocholisté

Přídavníky: přísada, pikantní chuť, jemná, hořčice, blahodárný, propustná půda, kontejnery, aromatická přídatavá, těstovinové, rybí, masové

Recepty: Salát s rukolou a rajčaty, Těstoviny s rukolovým pestem, Rukolový sendvič s kozím sýrem a vlašskými ořechy

Pokud máte rádi svěží a chutné saláty, pak rozhodně vyzkoušejte rukolu plocholistou. Její pikantní listy dodají vašim jídlům neodolatelnou chuť a výjimečnou vůni. Rukola plocholistá je skvělou volbou pro zahradníky i kuchaře, kteří si rádi vyzkoušejí různé chutové kombinace.

Rukola kultivar

Rukola je oblíbenou bylinkou používanou v kuchyni a také v zahradě. Existuje mnoho druhů a odrůd rukoly, které se liší tvarem a chutí listů. Mezi různé druhy patří i rukola kultivar.

Rukola kultivar lze pěstovat jak ve venkovní zahradě, tak i v květináčích na balkoně. Vyžaduje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Rukola kultivar je vhodná pro sklizeň po dobu 4 až 6 týdnů po výsevu. Listy se sklízejí postupně, jak dorůstají, a mohou se používat čerstvé nebo sušené.

Druhy rokkoly

Rukola skalnička

Tato druh rukoly se vyskytuje na skalnatých a sušších stanovištích. Je charakteristická svými malými, rozložitými listy a intenzivní vůní. Rukola skalnička je oblíbeným doplňkem salátů a pokrmů s pikantní chutí.

Rukola lesní

Tento druh rukoly je typický pro lesní podrost a vlhké stanoviště. Má větší listy než ostatní druhy rukoly a má jemnější chuť. Rukola lesní je často používána k dochucení omáček, polévek a těstovinových pokrmů.

Rukola skalnička

Toto rostlinné druh má několik výhod oproti jiným druhům rokkoly. Jednou z nich je její odolnost vůči chladu a mrazu, což umožňuje její pěstování i v chladnějších oblastech. Rukola skalnička je také poměrně nenáročná na půdu a vodu, avšak preferuje slunná a vlhká stanoviště.

Pěstování rukoly skalničky

Nejvhodnější doba pro setí rukoly skalničky je jaro a podzim. Semena se sází do hloubky asi 1-2 cm a vzdálenost mezi rostlinami by měla být kolem 10 cm. Rukola skalnička rychle vyrostou a začnou se sklízet po 4-8 týdnech od setí.

Zdravotní benefit rukoly skalničky

Tak si vyzkoušejte pěstovat rukolu skalničku na své zahradě nebo v květináči a vychutnejte si tuto pikantní bylinku plnou chuti a zdravotních benefitů!

Rukola lesní

Rukola lesní (Diplotaxis muralis) je druh rostliny patřící do čeledi brukvovitých. Tato rostlina je původem z Evropy a roste převážně ve středních a jižních oblastech kontinentu.

Popis:

Přírodní prostředí:

Tato rostlina se přirozeně vyskytuje v lesích, na okrajích cest a na travnatých porostech. Roste nejčastěji na mírně kyselých půdách a preferuje polostinná stanoviště.

Využití:

Pěstování:

Zdravotní benefity:

Varování:

Rukola zelná

Rukola zelná (Eruca sativa) je druh rukoly, který se pěstuje pro své listy. Její původní domovinou je Středomoří. Rukola zelná má vhodné vlastnosti pro pěstování v polních podmínkách.

Pro pěstování rukoly zelné je vhodné vybrat slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Rostlina preferuje mírně kyselé až neutrální pH půdy. Semena se přesazují na vzdálenost 10 až 15 cm a zalévají se pravidelně. Rostlina rychle roste a je možné ji sklízet již po 4 až 6 týdnech od setí.

Výhody rukoly zelné: Postup pěstování rukoly zelné:
Bohatý obsah živin Vybrat slunné stanoviště s dobře propustnou půdou
Ostrá chuť Semena přesadit na vzdálenost 10-15 cm
Rychlý růst Zalévat pravidelně
Využití v gastronomii Sklízet již po 4-6 týdnech od setí

Rukola polní

Tato odrůda rukoly je vhodná pro pěstování v polních podmínkách. Rukola polní je nenáročná rostlina, která se dobře adaptovala na různé podmínky. Pěstuje se převážně ze semen, která se vysévají přímo do půdy na jaře nebo na podzim. Rukola polní preferuje slunná místa a dobře propustnou půdu.

Význam rukoly polní

Pěstování rukoly polní

Pěstování rukoly polní je snadné a nenáročné. Je vhodné ji vysévat přímo do země na slunném stanovišti. Semena se vysévají do hloubky přibližně 1 cm a po vyklíčení se rostliny ředí na vzdálenost asi 10 cm. Rostlina potřebuje dostatek vláhy, ale nevyžaduje časté zálivky.

Rukola polní je rychle rostoucí rostlina, a proto ji lze sklízet již několik týdnů po výsevu. Listy se obvykle sklízejí za sucha, kdy mají nejlepší chuť a aroma. Doporučuje se sklízet pouze vnější listy, aby se rostlina mohla nadále regenerovat a produkovat nové listy.

Rukola zahradní

Výsadba a pěstování rukoly zahradní

Rukola zahradní je nenáročná rostlina, kterou lze pěstovat jak na záhoně, tak v květináči nebo truhlíku na terase či balkóně. Nejlépe jí vyhovuje slunné stanoviště s dobře propustnou, vlhkou půdou. Semena se vysévají přímo do země na jaře nebo na podzim a pravidelně zalévají. Rostlina rychle roste a za několik týdnů lze sklízet první listy. Rukola zahradní je mrazuvzdorná a lze ji sklízet i v zimě za příznivých podmínek.

Sklizeň a použití rukoly zahradní

 • Rukola zahradní je oblíbená bylinka v českých zahradách.
 • Pěstuje se pro své chutné, pikantní listy.
 • Má léčivé účinky a obsahuje hořčičné látky, vitamíny a antioxidanty.
 • Rukola zahradní je nenáročná rostlina a lze ji pěstovat na záhoně i v květináči.
 • Sklízí se postupně a používá se především do salátů, sendvičů a omáček.

Péče o rukolu

Rukola je rostlina, která patří mezi oblíbené druhy zeleniny a bylin. Její kultivar je pěstován pro své aromatické listy, které mají lahodnou hořkosladkou chuť. Aby rostlina mohla dobře prosperovat a poskytnout bohatou úrodu, je důležitá správná péče.

Zalévání

Rukola potřebuje pravidelné zalévání, zejména v teplých a suchých obdobích. Půda by měla být udržována stále vlhká, ale ne přemokřená. Doporučuje se zalévat rostlinu ráno nebo večer, abyste minimalizovali odpařování vody a zabezpečili příjemné prostředí pro růst.

Hnojení

Dále je vhodné doplnit nutriční látky přímo do půdy před výsadbou rukoly, aby se zvýšila kvalita půdy a zlepšil se výnos rostliny.

Pestření

Je dobré pravidelně odstraňovat suché a vadlé listy a udržovat rostlinu pokrytou mulčem, aby se minimalizovalo zamoření a růst plevelu.