Levandula trvalka – pěstování, péče a využití této krásné rostliny v zahradě

Levandula trvalka

Levandule trvalka se nejlépe pěstuje na slunném a dobře odvodněném místě. Je velmi odolná vůči suchu a snáší i mírné mrazy. Půda by měla být propustná a mírně kyselá až mírně zásaditá. Levandule se rozmnožuje semeny nebo vegetativně pomocí řízků. Její květy se objevují v létě a obvykle mají modrou, fialovou nebo bílou barvu.

Pěstování a výsadba levandule

Nejdůležitější je vybrat vhodné místo pro výsadbu levandule. Tato rostlina potřebuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je také důležité zajistit dostatečný prostor pro růst rostlin. Levandule se při pěstování rozšiřuje, a proto by měla být vysazena ve vzdálenosti přibližně 30 až 40 cm od sebe.

Levanduli je také nutné pravidelně hnojit, nejlépe speciálním hnojivem pro levanduli, které zajišťuje rostlině dostatek živin. Hnojení je vhodné provádět před začátkem vegetačního období a poté pravidelně během celé sezóny růstu.

Výsadba a pěstování levandule vyžaduje trochu péče, ale výsledek rozhodně stojí za to. Levandule je nejen krásná rostlina do zahrady, ale také její květy lze využít různými způsoby, například na výrobu vonných sáčků, koupelových solí nebo aromatických olejů.

Využití levandule v zahradě je tedy velmi široké a jistě si najde své místo ve vaší zahradě. Pěstování a péče o levanduli je jednoduchá, ale zároveň velmi odměňující činnost, která přinese krásu a vůni do vašeho prostředí.

Pěstování a výsadba levandule

Levandule je jednou z nejoblíbenějších rostlin ve zahradě díky své vůni a krásným květům. Při pěstování a výsadbě levandule je však potřeba se řídit několika důležitými pravidly, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Výběr vhodného stanoviště

Levandule je rostlinou, která preferuje slunné a teplé stanoviště. Vyberte proto pro výsadbu levandule místo s dostatkem slunce a minimálně 6-8 hodin denního osvětlení. Důležité je také vybrat místo, které je dobře odvodněné, aby se zabránilo zamokření kořenů levandule.

Příprava půdy

Výsadba rasliny

Levandule se vysazuje na jaře nebo na podzim, ideálně v období, kdy půda není zamrzlá. Při výsadbě levandule dbejte na to, aby byly rostliny dostatečně vzdálené, aby měly dostatek prostoru pro růst a rozvoj. Doporučuje se sázet levanduli do řad s mezistěrkou okolo 30-40 cm.

Zalévání a hnojení

Prořezávání

Péče o levanduli

Zálivka

Hnojení

Okopávání

Okopávání

Okopávání je důležitou součástí péče o levanduli. Zabraňuje růstu plevelů a udržuje zeminu vlhkou. Okopávání se doporučuje provést na jaře, po očekávaném namrznutí, a na podzim, předtím než se začne zemina zmrzat.

Řez

Řezání levandule je nezbytné pro její správný tvar a zdravý růst. Řez provádějte na jaře, před začátkem vegetačního období. Odstraňujte suché nebo poškozené větve a případně zkraťte celkovou výšku rostliny. Pravidelný řez podpoří bohatší kvetení.

Postupujte podle těchto rad a vaše levandule bude zdravá, krásná a bohatě kvetoucí rostlina.

Využití levandule v zahradě

Využití levandule v zahradě

Levandule trvalka je velmi oblíbená rostlina v zahradách a to díky svému krásnému vzhledu a silnému aromatickému vonnému oleji. Existuje mnoho způsobů, jak tuto rostlinu využít ve své zahradě.

Levandule je všestranná rostlina, kterou lze využít v mnoha různých oblastech zahradnictví. Její krása, vůně a užitečné vlastnosti ji činí nenahraditelnou součástí každé zahrady.