Trvalka gaura – půvabná květina pro osvěžení vaší zahrady

Trvalka gaura

Gaura je krásná trvalka, která je oblíbenou volbou mezi zahradníky díky svým nádherným květům a snadnému pěstování. Tato rostlina je původním obyvatelem Severní Ameriky a patří do čeledi slézovitých. Její výhodou je dlouhá doba kvetení, která trvá od června do září.

Výběr vhodného stanoviště pro gauru

Trvalka gaura je rostlina, která preferuje slunné stanoviště. Její květy se nejlépe vybarvují na plném slunci. Zvolte pro ni místo na zahradě, kde bude dostatek světla a teplo.

Rostlina také potřebuje dostatek prostoru, proto vyberte stanoviště, kde bude mít dostatek místa na rozrůstání. Gaura je ideální pro výsadbu na okraji záhonu nebo na vyvýšeném místě, kde se květy dobře vynoří nad ostatní rostliny.

Příprava půdy pro gauru

Pro pěstování gauru je důležitá kvalitní půda s dobrou propustností vody. Před výsadbou připravte půdu odstraněním plevelů a vyrovnáním povrchu. Pokud je půda nadměrně zasolená nebo má špatnou strukturu, je vhodné ji obohatit kompostem nebo rašelinou.

Jak pěstovat trvalku gauru

Trvalka gaura (Gaura lindheimeri) je oblíbenou rostlinou pro krásu svých květů a odolnost vůči různým podmínkám.

Rostlina gaura většinou nepotřebuje pravidelný ořez. Stačí pouze odstraňovat suché a uschlé květy, které nejenom zlepší estetický vzhled rostliny, ale také podpoří další kvetení.

Mezi nejčastější škůdce trvalky gauru patří mšice a molicovití čmeláci. Proti nim je možné použít insekticidy nebo přírodní repelenty.

Přezimování trvalky gauru závisí na podmínkách v místě jejího pěstování. V mírných podnebných podmínkách je možné rostlinu přezimovat na zahradě. V chladnějších oblastech je vhodné zvolit ochranu rostliny pomocí mulče nebo její přemístění do chladného skleníku.

Výběr vhodného stanoviště pro gauru

Dalším faktorem je půda. Gaura vyžaduje dobře propustnou a živnou půdu. Nejlépe se jí daří v písčitohlinité až písčité půdě, která je obohacená kompostem. Důležité je také dbát na to, aby půda byla zásobena dostatkem živin, zejména dusíku, fosforu a draslíku.

Pokud se rozhodnete vysazovat gauru v truhlíku, je vhodné vybrat truhlík s dostatečným objemem pro kořeny rostliny. Dobré je také zajistit dostatečné odvodnění, aby se voda v truhlíku nezadržovala a nezpůsobovala problémy s kořeny rostliny.

Příklady vhodných stanovišť pro gauru:

1. Slunný květinový záhon v blízkosti domu. Zde gaura bude mít dostatek slunečního světla a bude tak krásně kvést a plnit zahradu svou přítomností.

2. Okraj záhonu nebo plochy s polostínem. Gaura se bude cítit pohodlně i v podmínkách s menším slunečním osvětlením a stále bude růst a kvést.

Příprava půdy pro gauru

Při přípravě půdy je také důležité odstranit všechny plevely, které mohou s gaurou soutěžit o živiny a vlhkost. Půda by měla být dobře provzdušněná, aby kořeny měly dostatek kyslíku.

Pokud je půda příliš těžká nebo má špatnou drenáž, doporučuje se přidat do půdy písek nebo jiné materiály, které zlepší její propustnost. Gaura snáší mírně kyselé až mírně alkalické pH půdy (6,0-7,5).

Před výsadbou gaury je také dobré omezit hnojení dusíkatými hnojivy, která by stimulovala tvorbu listů a květů na úkor kořenů. Místo toho se doporučuje použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podpoří kořenový systém a kvetení rostliny.

 • Provedení pH testu půdy, aby se zjistilo, zda je půda ve správném rozmezí pro gauru.

Zalévání a hnojení gauru

Dobrá volba hnojiva pro gauru

Pokyny pro zalévání a hnojení gauru:

 1. Pravidelně kontrolujte vlhkost půdy a zalévejte dle potřeby.
 2. Aplikujte vodu přímo na půdu kolem rostliny, vyhýbejte se přímému postřiku na listy a květy.
 3. Přidejte organický materiál do půdy před výsadbou, aby se zlepšila její odvodnění a struktura.
 4. Používejte hnojiva bohatá na dusík, fosfor a draslík.
 5. Dodržujte doporučené dávkování hnojiva.
 6. Aplikujte hnojivo na půdu kolem rostliny, vyhýbejte se kontaktu s listy a květy.

Jak šířit gauru

Semena

Dělení trsů

Řízky

Poslední možností je rozmnožování gauru řízkováním. Pro tuto metodu je nejvhodnější čas na konci léta a na začátku podzimu. Odřízněte mladé výhonky o délce přibližně 10 cm a odstraňte spodní listy. Řízky umístěte do vlhkého substrátu nebo do vody a postavte je na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Pravidelně kontrolujte vlhkost substrátu a čekejte, až se řízky zakoření.

Pokud se rozhodnete pro rozmnožování gauru, nezapomeňte dodržovat správné postupy a dbát na správnou péči o nové rostlinky. S trochou trpělivosti a znalostí správných technik rozmnožování se Vám podaří vytvořit krásné a zdravé exempláře trvalky gaura.

Jak ořezávat gauru

Pokyny pro ořezávání gauru:

 1. Vybírejte vhodný čas na ořezávání, nejlépe brzy na jaře, před začátkem růstu nových výhonků.
 2. Odstraňte zvadlé květy blízko základny rostliny.
 3. Odstraňte suché a poškozené listy a výhony.
 4. Probírejte hustý růst prováděním drastického ořezávání na jaře.

Ořezávací nástroje
Nástroj Popis
Sekáč Používá se ke stříhání menších větví a výhonů.
Krumpáč Používá se k odstranění větších výhonů nebo silných větví.
Štěpkovač Používá se k rozdrcení ořezaného materiálu na přírodní mulč nebo kompost.

Příznaky a léčba nemocí gauru

V případě vážnějších infekcí nebo neznámých příznaků byste měli případně konzultovat odborníka nebo profesionální zahradní poradce, kteří vám mohou poskytnout přesné rady a doporučení pro léčbu gauru.

Nejčastější škůdci gauru

Nejčastější škůdci gauru

1. Mandelinka jahodová (Aphis forbesi)

2. Rzi (Puccinia sp.)

Jak přezimovat gauru

Zkoumání klimatu

Zkoumání klimatu

Příprava na zimní období

Zakrytí gauru

Je také důležité zabezpečit zakrytí tak, aby vítr nebo sněhové přeháňky nemohly vyfouknout nebo odstranit ochranný materiál.

Kontrola vlhkosti

Pokud dodržíte výše uvedené kroky, gaura by měla úspěšně přezimovat a v příštím roce být připravena opět rozkvést.

Ochrana gauru před mrazem

 • Nejdůležitějším krokem při ochraně trvalky gauru před mrazem je její příprava na zimu. Gauru je nutné řádně pokrýt pro ochranu před nízkými teplotami a mrazem.
 • Je vhodné přistoupit k ochraně gauru před mrazem až poté, co už rostlina získala dostatek odpočinku, tedy zhruba v listopadu nebo prosinci. Příliš brzká ochrana by mohla vést k různým problémům, včetně hniloby a houbových infekcí.
 • Netkaný materiál nebo síťovina vytvoří ochrannou bariéru, která zachovává teplotu vzduchu blízko rostliny a také ji chrání před případným namrzáním nebo změnami teploty.

Možné kombinace a využití gauru v zahradě

Trvalka Barva květů Výška
Rudbekie Žlutá 80 cm
Vstavač Fialová 60 cm
Šalvěj Modrá 50 cm
Len Bílá 40 cm