Kalendář barev trvalek

Barvy trvalek v kalendáři

Leden: Zimní bílá krása

Leden je prvním měsícem v kalendáři a přináší zimní bílou krásu, která dominuje krajině. V tento měsíc se příroda často zakrývá sněhem a ledem, vytvářejícím pohádkový vzhled.

Zima v plném proudu

V lednu je zima v plném proudu a příroda usíná pod bílou peřinou. Sníh pokrývá stromy, louky a pole, a vytváří nádherné scenérie. Bílá barva symbolizuje čistotu a klid. Zimní krajinu oživuje jen stín a kontrast, které vytvářejí stromy a budovy.

Ve většině oblastí je ledovka oblíbeným květem, který rozkvétá právě v lednu. Její bílé květy dodávají krajině nádech elegancie a jemnosti. Ledovka je symbolem naděje a nového začátku.

Zimní zahrady

Rostlina Popis
Vřes Svojí nádhernou bílou barvou květů připomíná sněžnou pokrývku krajiny.
Zimolez Je vytrvalá dřevina s bílými květy, která vytvářejí zajímavý kontrast se zelenými listy.
Zimolez čištěný Má bílé bobule, které vytvářejí zajímavý kontrast s větvemi a zelenými listy.

Jasně bílá barva sněhu a ledu v lednu odráží zimu v celé její kráse. Leden je měsícem, který si zaslouží být pod širým nebem, procházet se v zimním rouchu a obdivovat jeho zimní bílou krásu.

Únor: Romantická červená

Únor je měsícem, kdy přichází na scénu romantická červená barva. Po dlouhých zimních měsících, kdy příroda zahalena do bílého pláště odpočívá, přichází čas probuzení a nového života. Červená je barvou lásky a vášně, a právě v únoru začínáme vnímat její přítomnost ve formě prvních květů.

Romantická červená se objevuje ve formě rozkvetlých růží, které vyjadřují sílu a vášeň lásky. Jejich červené okvětní lístky nás okouzlují svou krásou a dokáží v nás probudit romantické pocity. Červená také symbolizuje energii a vitalitu, kterou přináší začátek jara.

Březen: Jarní žluté rozkvěty

Žluté trvalky vhodné do zahrady v březnu

Duben: Svěží zelená probouzející se přírody

V měsíci dubnu příroda přechází do svého jarního období a začíná se probouzet po zimním spánku. Barvy trvalek se mění a přináší do prostoru svěží zelené tóny, které symbolizují nový začátek a obnovu života.

Symbolika zelené barvy

Použití zelené barvy v zahradách

Zelená barva je velmi oblíbená v zahradnickém designu. Používá se jak v zahradách veřejných, tak v soukromých zahradách. Zelená barva je nejen přírodní a harmonická, ale také velmi univerzální a snadno kombinovatelná s jinými barvami.

  • Rostliny: Různé druhy zelených rostlin a stromů mohou vytvářet různé textury a výšky, čímž dodávají zahradě zajímavý a proměnlivý vzhled.
  • Popínavé rostliny: Popínavé rostliny vytvářejí zelené stěny a zdobí ploty, pergoly a další konstrukce.

Květen: Rozmanitost růžových odstínů

V měsíci květnu přichází na scénu rozmanitost růžových odstínů. Kalendář se zaplňuje kvetoucími trvalkami, které nám nabízejí širokou paletu těchto nádherných barev.

Lawsonova planárie

Květina Barva
Růžová
Lawsonova planárie Růžová

Červen: Slunečně oranžová paleta

Jednou z nejpopulárnějších trvalek, které rozkvétají v červnu, je okrasná tráva. Její vytrvalé zelené listy doprovází nádherné, slunečně oranžové květy, které vytvářejí ohromující kontrast s okolními rostlinami.

Červenec: Luxusní fialový odstín

V měsíci červenci, příroda prezentuje svou luxusní stránku pomocí fialového odstínu. Tento tajemný a královský odstín je přítomný ve velkém množství rostlin a květin, které lákají pozornost a dodávají zahradě nádech elegance.

Jemnost fialové barvy

Tyto rostliny přinášejí do zahrady jemnost a harmonii. Fialový odstín je mnohdy využíván i v různých dekoracích, například v kyticích na svatbách nebo dalších slavnostních událostech.

Působení fialové na lidskou psychiku

Napsat komentář