Abeceda zahrady trvalky – Základní přehled nejznámějších trvalek pro krásnou zahradu

Abeceda zahrady trvalky

V abecedě zahrady trvalek se dozvíte mimo jiné o různých typech půdy, které vyhovují jednotlivým druhům. Chcete-li mít úspěšnou zahradu plnou trvalek, je třeba se obeznámit s požadavky jednotlivých rostlin na půdu, sluneční světlo a zalévání. Naštěstí existuje široká škála trvalek, které se přizpůsobí vašim zahradním podmínkám.

Základní informace o trvalkách

Výběr vhodného místa pro trvalky

1. Světlo

Světlo je jedním z nejdůležitějších faktorů pro růst trvalek. Většina trvalek potřebuje plné slunce, tedy minimálně 6 hodin slunečného světla denně. Pokud máte ve své zahradě stinná místa, volte trvalky, které snáší polostín nebo stín. Dobrou volbou mohou být například hosty, astilby nebo plicníky.

2. Půda

Půda je dalším klíčovým faktorem pro zdravý růst trvalek. Většina trvalek preferuje dobře propustnou půdu s dostatečným obsahem živin. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem nebo zhnitým hnojem. Pokud máte v zahradě těžkou, hlinitou půdu, doporučuje se ji zlepšit přídavkem písku a rašeliny.

Půdní podmínky Trvalky vhodné pro dané podmínky
Suchá půda Patagonci, rozchodníky, sedmikrásky
Vlhká půda Sadamky, volovec, kapradiny

Před výsadbou je také vhodné důkladně provzdušnit půdu, aby kořeny trvalek měly dostatek prostoru pro růst.

3. Vlhkost

Příprava půdy pro trvalky

Dobrá příprava půdy je klíčová pro úspěšnou výsadbu a růst trvalek. Trvalky preferují půdu bohatou na živiny, s dobrou odvodnění a dostatečně vlhkou, která však nepříjemně nezadržuje vodu. Následující kroky vám pomohou připravit vhodný prostředí pro růst trvalek ve vaší zahradě.

Hodnocení půdy

Odplevelení a vykopání

Než začnete s přípravou půdy, je vhodné odplevelit oblast, kde budete sázet trvalky. Takto odstraníte konkurenci v podobě plevelů, které by mohly ohrozit růst trvalek. Poté je třeba půdu důkladně vykapat, což znamená ji promíchat tak, aby se přirozenou cestou zlepšilo odvodnění a vzdušnost půdy.

Přídavek organické hmoty

Kontrola výživy

Po důkladné přípravě půdy jste připraveni k výsadbě trvalek. Dobrá půda je základem pro zdravý růst rostlin a bohaté kvetení. Ať se vám daří ve vaší zahradě!

Výsadba a rozmnožování trvalek

Výsadba trvalek z oddělků

Výsadba trvalek z oddělků

Výsadba trvalek ze semen

Vyklíčené semenáče je potřeba přesazovat do samostatných květináčků nebo do záhonu, a to ve vhodném čase, aby se dobře zakotvily a zakořenily. Je také nutné dbát na správnou vzdálenost mezi rostlinami a zajistit jim dostatek světla a živin.

Zálivka trvalek a jejich péče

Zálivka je důležitou částí péče o trvalky. Správná zálivka je klíčová pro zdravý růst a kvetení rostlin.

Pravidelná zálivka je potřebná zejména v suchém období. Trvalky mají rády vlhkou, ale ne zamokřenou půdu. Doporučuje se zalévat trvalky mírně, ale pravidelně. Ideální je zalévat ráno nebo večer, kdy je teplota nižší, aby se minimalizovalo odpařování vody.

V druhé polovině léta je vhodné snížit množství zálivky, neboť rostliny připravují svůj metabolismus na zimní období. Méně zalévat se doporučuje také během deštivých období.

Problémy a choroby trvalek

Nejoblíbenější druhy trvalek

Kombinace trvalek v zahradě

Kombinace trvalek v zahradě hraje velmi důležitou roli při vytváření esteticky působivých prostorů. Správně vybrané a umístěné trvalky mohou vytvářet zajímavé a harmonické kompozice, které budou zahradu ozdobou po celý rok.

Vyberte si trvalky s různými kvetoucími dobami

Kombinujte trvalky s různými výškami

Vyberte si trvalky s různými texturami a tvary listů

Trvalky ve stínu

Druh trvalky Popis
Hosta Trvalka s velkými listy a květy v odstínech bílé, fialové a žluté.
Astilbe Trvalka s výraznými klasy na vysokých stoncích.
Tricyrtis Trvalka s nádhernými zvonkovitými květy.
Hakonechloa Trvalka s kaskádovitými listy.
Pachysandra Trvalka s listy v husté přízemní růžici.
Heuchera Trvalka s atraktivními listy v různých barvách.

Výsadba trvalek do stínu by měla probíhat na jaře nebo na podzim, kdy je půda vlhká a máte větší šanci na úspěšné zakořenění. Při výsadbě dodržujte správné rozestupy mezi rostlinami, aby trvalky dostaly dostatek místa pro růst a vyvinutí. Pokud se rozhodnete pro kombinaci různých druhů trvalek ve stínu, volte rostliny s podobnými nároky na světlo a půdu.

Trvalky pro kvetoucí záhony

Hortenzie (Hydrangea)

Perlitec (Coreopsis)

Perlitec je trvalka s drobnými, paprskovitě uspořádanými květy o různých barvách. Kvete od brzkého léta do podzimu a je atraktivní pro včely a motýly. Perlitec preferuje slunná a mírně vlhká místa.

Heřmánek (Chamaemelum)

Heřmánek (Chamaemelum)

Trvalky pro středomořskou zahradu

Název Popis
Levandule (Lavandula)
Šalvěj (Salvia) Šalvěj je další oblíbenou trvalkou pro středomořskou zahradu. Má různé druhy, které mají květy různých barev, například modré, červené nebo růžové.
Rozchodník (Sedum)

Zimní péče o trvalky

Zimní péče o trvalky

Zatahování trvalek

Zatahování trvalek

Hlízení trvalek

Důležité je také ořezávání suchých a poškozených částí rostlin. Tím se odstraňuje riziko hromadění chorob a plísní v zimě.

Ve velmi chladných oblastech je možné trvalky v zimě přesunout do nevytápěných skleníků, kde budou chráněny před extremními teplotami a mrazem.

Zimní období s sebou nese určité riziko pro trvalky, ale pečlivou péčí mohou tyto rostliny dobře přežívat a růst v další sezóně. Dodržování správných zimních péči je klíčové pro zachování a zdravý vývoj trvalek ve květinové zahradě.