Astilba trvalka – dokonalý živý dekor pro váš zahradní ráj bez potřeby značné údržby

Astilba trvalka

Astilba je trvalka, která je známá svými půvabnými květy. Tato rostlina patří do čeledi saxifragaceae a pochází z čínských provincií. Astilba má typický vzrůst a vytváří okrasné květenství ve tvaru štítu. Její květy mají různé barvy, včetně bílé, růžové, červené a fialové.

Rozšíření

Pěstování

Dobrou volbou pro pěstování astilby je také výsadba ve vyvýšených záhonech, kde je možné lépe kontrolovat vlhkost půdy. Astilba je odolná proti mrazu, ale při přípravě na zimu je doporučeno zastřít rostlinu mulčem, aby se zabránilo zamrznutí kořenů.

Druhy astilby

Jméno Popis
Astilba arendsii Tento druh astilby má růžové nebo bílé květy a dorůstá do výšky až 60 cm. Je vytrvalý a odolný vůči nemocem a škůdcům.
Astilba chinensis Tento druh astilby má fialové květy a dorůstá do výšky až 120 cm. Je vytrvalý a odolný vůči suchu a chladu.
Astilba japonica Tento druh astilby má bílé nebo růžové květy a dorůstá do výšky až 100 cm. Je vytrvalý a odolný vůči zimě.

Mezi nejběžnější druhy astilby patří:

 • Astilba Hruškova (Astilbe x arendsii ‚Pearl‘) – Tato odrůda astilby je populární díky svým krémově bílým květům, které se objevují na štíhlých stopkách. Kvete v červnu a červenci a je vhodná pro vytváření květinových aranžmánu a zahradních kompozic.

Jak pěstovat astilbu?

Astilba je trvalka, která potřebuje pečlivou péči a optimální podmínky pro růst a kvetení. Zde je několik důležitých kroků, které je třeba provést při pěstování astilby:

 1. Výběr správného místa pro pěstování

 2. Příprava půdy

  Před výsadbou je nezbytné připravit půdu. Astilba preferuje vlhkou a dobře drenážní půdu bohatou na organickou hmotu. Zahrňte do půdy kompost nebo rašelinu, aby se zlepšila její struktura a udržovala vlhkost.

 3. Zalévání

  Zalévání

 4. Hnojení

  Hnojení

  Pro dobrý růst a kvetení astilba potřebuje pravidelné hnojení. Použijte organické hnojivo, bohaté na živiny, na jaře a poté během sezóny opakujte hnojení každé 2-3 týdny.

 5. Rozmnožování

  Astilba lze rozmnožovat semeny, dělením trsů nebo řízkováním. Nejlepší čas na rozmnožování je na jaře nebo na podzim. Semena by měla být zasetá přímo do půdy, zatímco dělení trsů a řízkování se provádí pomocí zdravých a zralých rostlin.

 6. Ochrana před škůdci a chorobami

Nejlepší místo pro pěstování astilby

Doplňkem péče o astilbu na této půdě je i pravidelné vypleňování plevelů, které by mohly konkurovat rostlinám o živiny. Astilba také není příliš odolná vůči suchým a větrným podmínkám, je proto vhodné rostliny umístit na chráněná místa, kde je chrání stínem a stínem.

Jak se starat o astilbu?

Astilba je vytrvalá rostlina, která vyžaduje správnou péči, aby se uchovala zdravá a krásná. Zde je několik tipů, jak se o ni správně starat:

Hnojení: Astilba potřebuje dostatečné živiny pro svůj růst a kvetení. Doporučuje se pravidelně hnojit na začátku jara a na podzim organickým hnojivem bohatým na dusík, fosfor a draslík. Hnojivo se aplikuje kolem rostliny a poté se zalije vodou, aby se hnojivo dostalo ke kořenům.

Přesazování: Přesazování astilby se doporučuje provádět na jaře nebo na podzim. Připravte novou díru v předem připravené půdě a opatrně vyjměte rostlinu z původního místa. Přenesete ji do nové díry a zasypte kořeny půdou. Pečlivě zalijte, aby se nová rostlina dobře uchytla.

Postupujte podle těchto tipů péče o astilbu a budete mít krásnou a zdravou rostlinu ve své zahradě.

Kdy a jak astilbu zalévat?

Jaké hnojivo použít pro astilbu?

Astilba je vytrvalá rostlina, která potřebuje dostatečné živiny pro svůj zdravý růst a vydatné kvetení. Správné hnojení astilby je proto důležité pro její celkovou vitalitu a krásné květy.

Hnojiva pro astilbu

Postup hnojení

Hnojivo pro astilbu se aplikuje na jaře před růstem rostliny a během vegetačního období. Doporučuje se použít granulované hnojivo, které se rozptýlí kolem rostliny a následně se zalije vodou. Je dobré hnojivo rovnoměrně rozprostřít kolem rostliny a nesmí se dostat přímo na listy, aby nedošlo k jejich poškození.

Tip: Před použitím hnojiva pro astilbu je vhodné si přečíst návod od výrobce a postupovat dle pokynů. Každá rostlina má své specifické výživové potřeby, které je vhodné respektovat pro její optimální růst a rozvoj.

Jak rozmnožovat astilbu?

Jak astilbu přesadit?

Kdy přesazovat astilbu?

Jak přesadit astilbu?

Jak přesadit astilbu?

1. Připravte si novou jílovou půdu nebo směs připravenou speciálně pro pěstování astilby v květinové zahradě.

3. Připravte díru v novém stanovišti, která je dostatečně velká pro rostoucí kořeny.

4. Umístěte rostlinu do nového stanoviště a zakryjte ji jílovou půdou nebo směsí pro pěstování astilby.

5. Dobře zalijte rostlinu, aby se nová půda zpevnila kolem kořenů a rostlina měla dostatek vlhkosti pro zakořenění.

Jak se vyhnout chorobám a škůdcům u astilby?

Jakákoliv zahradní rostlina je vystavena možnosti napadení chorobami a škůdci, a astilba není výjimkou. Je však možné přijmout opatření, která pomohou minimalizovat riziko.

Mezi další časté choroby astilby patří padlí. Proti němu je vhodné pravidelně rostliny zkontrolovat a odstraňovat napadené listy a výhonky. Je také doporučeno rostliny umístit na místo s dobrým prouděním vzduchu, aby se minimalizovala vlhkost a předešlo se tak šíření padlí.

Hortenzie (Hydrangea)

Pižmovka (Lamium)

Sedmikráska (Bellis perennis)

Kyčelnice (Geranium)

Kyčelnice je trvalka s pěknými květy, které se skvěle kombinují s astilbou. Její květy ve vínové, modré nebo růžové barvě přidají do záhonu další hloubku a zároveň se podobají květům astilby. Tyto rostliny vyžadují stejné podmínky péče, což z nich dělá skvělé partnerky.

Hosta (Hosta)

Odrůda Barva květu Výška rostliny (cm) Období květu
Astilba ‚Fanal‘ Karmínová 50-60
Astilba ‚Vision in Pink‘ Růžová 30-40
Astilba ‚Purple Candles‘ Fialová 60-70
Astilba ‚Diamant‘ Bílá 40-50

Jak astilbu využít v zahradě?

Astilba je ideální rostlina pro výsadbu ve vaší zahradě. Její krásné květy přidají do zahradního prostoru živý a barevný prvek. Zde je několik způsobů, jak využít astilbu ve vaší zahradě:

4. V aranžmánech: Astilba je skvělá rostlina pro aranžování květinových kompozic. Skombinujte ji s dalšími květinami a zelenými rostlinami pro vytvoření krásných a originálních aranžmánů.

5. Výhoda pro zahradníky: Astilba je poměrně nenáročná rostlina, která si poradí i s méně schopnými zahradníky. Je odolná vůči chorobám a škůdcům a nepotřebuje příliš péče.

Vyberte si z těchto možností a využijte astilbu na své zahradě. Její krásné květy budou ozdobou a přinesou do vašeho zahradního prostoru živý a barevný prvek.

Jak sklízet a sušit astilbu?

Nezapomeňte na správnou teplotu a vlhkost při sušení. Ideální teplota se pohybuje okolo 20-25 stupňů Celsia a vlhkost by neměla překročit 50%. Pravidelně kontrolovat sušící astilbu a odstraňovat všechny nežádoucí či vadné části.

Jak dlouho vydrží usušená astilba?

Jak astilbu využít v aranžmánech?

 1. Aranžmán s trvalkami: Astilbu lze také využít v aranžmánu s dalšími trvalkami. Kombinace astilby s jinými kvetoucími rostlinami vytvářejí krásný a harmonický obraz. Zvolte rostliny s podobnými nároky na pěstování, aby byl aranžmán snadno udržovatelný.
 2. Suchařství: Astilbu lze také použít při sušení květů. Zvolte krásně vyvinuté květy a pověste je vzhůru nohama na chladném a suchém místě. Suché květy astilby budou dodávat eleganci do každého aranžmánu, ať už je umístěný uvnitř nebo venku.

Neomezenost použití astilby v aranžmánech je skutečně velká. Použijte svou kreativitu a zkombinujte tuto krásnou květinu s jinými rostlinami, květinovými dekoracemi nebo při přípravě sušených aranžmánů. Astilba přinese do vašich aranžmánů jedinečnost a půvab.

Jak astilbu přesadit do nádoby?

 1. Vyberte si vhodnou nádobu, která musí mít dostatečnou hloubku pro kořeny astilby a také dobré odvodnění. Doporučuje se použít květináč s otvory ve dně.
 2. Připravte si kvalitní substrát, který by měl být lehký a dobře propustný pro vodu. Ideální je směs zahradní půdy, rašeliny a písku.
 3. Astilbu opatrně vyjměte ze země a odstraňte přebytečnou půdu ze kořenů.
 4. Umístěte astilbu do nové nádoby a doplňte kolem kořenů substrátem. Dbejte na to, aby byla rostlina správně zarovnaná a kořeny dobře zakryté.
 5. Důkladně zalijte astilbu, aby se substrát dobře prosákl a kořeny se uchytily v nové nádobě.
 6. Umístěte nádobu s astilbou na vhodné místo, které vyhovuje potřebám rostliny. Zvolte místo s dostatečným slunečním světlem nebo částečným stínem, v závislosti na druhu astilby.
 7. Dbejte na pravidelnou zálivku a udržujte vlhkost půdy, ale zároveň se vyhněte přemokření.
 8. V průběhu vegetačního období pravidelně hnojte astilbu, použijte vhodné hnojivo pro kvetoucí rostliny.
 9. Po odkvětu odstraňte uschlé květy a pravidelně odstraňujte vadlé nebo poškozené listy, aby se podpořil další růst rostliny.

Přesazení astilby do nádoby je skvělým způsobem, jak si tuto nádhernou rostlinu vychutnat i v omezeném prostoru. Věnujte pozornost potřebám rostliny a pečlivě ji vybírejte a starajte se o ni, a budete se moci těšit z bohatého kvetení a trvalé krásy astilby.

Jak zimovat astilbu?

Pokud očekáváte velmi tvrdou zimu, měli byste zvážit pokrytí astilby netkanou textilií nebo podobným materiálem. Tímto způsobem poskytujete další izolaci a ochranu rostlině.