Hemerocallis nile crane – neobyčejně krásná květina na zahradě

Tato odrůda denivky je známá svými nádhernými květy, které mají bílou základní barvu doplněnou o sytě fialové a žluté pruhy. Květy mají také jemnou vůni, která přiláká různé druhy motýlů a včel. Hemerocallis nile crane je ideální volbou pro zahradu, která potřebuje dodatečnou dávku elegance a krásy.

Kvetoucí rostlina

Květy této rostliny se objevují na vysokých a pevných stoncích, které je udržují vztyčené a zvýrazňují jejich krásu. Hemerocallis nile crane kvete od začátku léta až do podzimu, což jí dělá výjimečnou rostlinou, která okrasí zahradu po dlouhou dobu.

Zlatožluté květy Oranžovožluté květy Trubkovité květy
+ + +

Popis a vzhled

Půda a stanoviště

Hemerocallis nile crane se nejlépe daří na slunném nebo polostinném stanovišti. Vyžaduje dobře propustnou půdu, bohatou na humus, která však nesmí být přemokřená. Rostlina snáší krátkodobé sucho, ale při delších obdobích sucha je nutné ji pravidelně zalévat.

Půda a stanoviště

Hemerocallis nile crane je nenáročná rostlina, která se dobře adaptovala na různé půdní typy. Nejlepší však je pěstovat ji na dobře propustné půdě, která je mírně kyselá až neutrální. Půda by měla být bohatá na humus a dobře zadržovat vlhkost, ale zároveň by měla být schopna rychle odvádět přebytečnou vodu, aby se kořeny rostliny nepřemáčely.

Vhodná půda:

– Dobře propustná půda

– Mírně kyselá až neutrální půda

– Půda bohatá na humus

– Půda schopná rychle odvádět přebytečnou vodu

Vhodné stanoviště:

– Slunečné nebo polostinné místo

– Vyloučit plný stín

Zalévání a hnojení

Rozmnožování a sazenice

Rozmnožování a sazenice

Pro rozmnožování Hemerocallis existuje několik možností. Nejběžnějším způsobem je dělení trsu, které se provádí na jaře nebo na podzim. Rostliny je třeba vykopat a opatrně rozdělit kořenový systém na menší části, které obsahují dostatečný počet výhonků. Tyto nové části trsu se pak přesazují na jiná místa nebo se mohou dát i k prodeji.

Další možností je rozmnožování semeny, které se sklízí zralá na podzim. Semena se poté mohou vysévat do květináčů nebo přímo do země. Je vhodné je nechat stratifikovat v chladu po dobu několika týdnů, aby se zlepšila klíčivost. Po vyklíčení je však třeba nové rostlinky od sebe vzájemně oddělit a přesadit na trvalé stanoviště, a to nejlépe na jaře. Při rozmnožování semeny však nemusí vzniklé rostliny zcela odpovídat rodičovským odrůdám.

  • Při sazenicích je vhodné provést drenážní vrstvu na dně výsadbové jámy.

Při správném rozmnožování a péči omladší rostliny Hemerocallis budete mít krásné a zdravé květiny, které vás budou těšit po mnoho let.

Ochrana proti škůdcům

Zeměžrouti

Mšice

Škůdci Poškození Prevence Ochrana
Zeměžrouti Poškození kořenů Udržovat volnou a dobře odvodněnou půdu Chemické přípravky
Mšice Žloutnutí a poškození listů Použití mýdlového roztoku nebo odličovacího mléka Chemické přípravky
Třásněnky Poškození listů Pravidelná kontrola Chemické přípravky
Slimáci Poškození kořenů Pravidelná kontrola Chemické přípravky

Pro ochranu Hemerocallis proti škůdcům je tedy důležité pravidelné kontroly rostlin, udržování půdy a okamžitá akce v případě výskytu škůdců. Použití chemických přípravků by mělo být až poslední možností a je vhodné se poradit s odborníkem.

Ochrana proti chorobám

Zimu a zimní péče

Zálivka

Hnojení

Pokud se v příštím období rozhodnete tuto krásnou rostlinu pěstovat, už víte, jak ji správně chránit a poskytnout jí zimní péči, kterou potřebuje. Hemerocallis je nenáročná rostlina, která vám nabídne krásné květy po celé léto a přináší radost a krásu do vaší zahrady.

Hemerocallis a jiné rostliny

Hemerocallis je krásná kvetoucí rostlina, která se skvěle hodí do kombinace s jinými rostlinami. Díky svým pestrobarevným květům a vysokému vzrůstu vytváří atraktivní kontrast v květinových záhonech a skalkách.

Výběr vhodných rostlin

Výběr vhodných rostlin

Vhodné prostředí pro pěstování

Výběr vhodných rostlin je důležitým faktorem pro vytvoření esteticky příjemného a harmonického prostředí. Při kombinaci Hemerocallis s jinými rostlinami je dobré brát v potaz jejich podobné vlastnosti a nároky na prostředí, abyste dosáhli optimálního výsledku.

Pěstování ve skalkách a květinových záhonech

Pěstování Hemerocallis v skalkách a květinových záhonech je jednoduché a přináší zahradnímu prostoru krásný a barevný prvek. Tato vytrvalá rostlina je ideální pro výsadbu na slunná místa, která mají dostatečný prostor.

Pokud máte v plánu vysazovat Hemerocallis v řadách nebo skupinách, je dobré nechat mezi rostlinami dostatečný prostor, aby se mohly volně rozrůstat a dosáhnout plného rozměru. Doporučuje se ponechat mezi jednotlivými rostlinami prostory o šířce alespoň 60 cm.

Pěstování Hemerocallis ve skalkách a květinových záhonech přináší do zahrady krásné a barevné květy. Jde o nenáročnou rostlinu, která se rychle rozrůstá a tvoří hustý trs. Pokud máte rádi květiny s pestrou barevnou paletou, Hemerocallis je pro vás tou správnou volbou.

Pěstování v květináčích a truhlících

Výběr půdy

Výběr půdy

Pro pěstování Hemerocallis v květináčích a truhlících je nejlepší volit kvalitní květinovou půdu, která je propustná a dobře zadržuje vodu. Lze také přidat trochu rašeliny nebo perlitu pro zlepšení zadržování vlhkosti a provzdušnění půdy.

Zalévání a hnojení

Zimní péče

Zálivku během zimy je potřeba provádět jen velmi střídmě, aby se zabránilo přemokření půdy. Hemerocallis nepotřebuje žádné speciální úkony, ale měli byste pravidelně kontrolovat stav rostliny a zajišťovat optimální podmínky pro její růst.

Výhody pěstování Hemerocallis

Výhody pěstování Hemerocallis

Bohaté kvetení

Bohaté kvetení

Ohebnost a odolnost

Dlouhověkost a nenáročnost

Péče o řezané květy Hemerocallis

Kombinace v aranžmá

Postupujte kreativně a experimentujte s různými kombinacemi, abyste dosáhli nejlepšího výsledku.

Skladba tvarů a kontrastů

Získávání semen a šíření nových odrůd

Závěr

Napsat komentář