Existuje mnoho druhů lilie, které se liší ve velikosti, barvě květů a vůni. Mezi nejznámější druhy patří asijské lilie, turecko-asijské lilie, trubkovité lilie, vodní lilie a mnoho dalších. Každý druh má své specifické charakteristiky a vyžaduje trochu odlišnou péči.
Pečlivá péče o lilie bude mít za následek krásné květy a zdravé rostliny. Pěstování lilie je skvělý způsob, jak ozdobit zahradu a přírodní prostředí. Sledujte potřeby lilie a poskytněte jim vhodné podmínky pro růst a kvetení. Vaše lilie vám rozhodně poděkují svými nádhernými květy.
Lilie: krásná květina pro zahradu a přírodní prostředí
Před výsadbou lilie je vhodné připravit půdu. Ta by měla být propustná, humózní a dobře přihnojená. Ideální je přidat do půdy kompost nebo tlející hnoj. Dobrou volbou je také přidání rašeliny, která zlepšuje odvodnění půdy.
Po výsadbě je třeba lilie pravidelně zalévat. Lilie potřebují dostatek vody, ale nesnáší přemokření. Je proto důležité dodržovat střední zálivku a zem před zaléváním dobře proschnout. Během vegetační doby je také vhodné lilie pravidelně mulčovat. Mulčování pomáhá udržovat vlhkost půdy a chrání rostlinu před růstem plevelů.
Výběr příhodného místa pro pěstování lilie
Při výběru místa pro pěstování lilie je nejlepší zvolit dobře osvětlené a slunné místo. Lilie vyžadují přímé sluneční světlo na růst a kvetení. Ideální je umístit je na místo s minimálně 6 hodinami slunečního svitu denně.
Je také dobré zvážit umístění lilie v blízkosti opěrných stěn nebo plotů, které jim poskytnou podporu a ochranu před povětrnostními vlivy.
Ve správně vybraném místě budou lilie prosperovat a kvést s bohatými a krásnými květy. Správný výběr místa je klíčovým faktorem pro úspěšné pěstování lilie.
Základní druhy lilii a jejich charakteristiky
1. Vrbová lilie (Lilium martagon)
Vrbová lilie, také nazývaná krkonošská lilie, je trvalka s překrásnými zvonkovitými květy. Roste převážně v horských oblastech a je známá svou odolností vůči nepříznivým podmínkám. Vrbová lilie je vhodná pro pěstování na slunných až polostinných stanovištích.
2. Kandíkýs lilie (Lilium candidum)
- Srncová lilie (Lilium bulbiferum)
- Zahradní lilie (Lilium hybridum)
- Zlatohlávek (Lilium auratum)
Pěstování lilie z cibule: postup výsevu a péče
Výběr správných cibulí
Plantování cibule
Péče o lilie po výsadbě
- Zalévejte cibule pravidelně, zejména během suchých období, aby udržovaly správnou vlhkost půdy.
- Odstraňte vadlé květy a sušené stonky, abyste podpořili další kvetení.
- Chráněnte lilie před škůdci a nemocemi použitím vhodných insekticidů a fungicidů.
Péče o lilie po celou vegetační dobu
Zalévání
Hnojení
Lilie potřebují pravidelné hnojení pro zajištění zdravého růstu a hojného kvetení. Použijte hnojivo bohaté na dusík při výsadbě liliových cibulí a poté přidejte hnojivo s vyšším obsahem fosforu, které urychlí tvorbu silných stonků a bohatého květu. Hnojte lilie jednou za měsíc během vegetační doby.
Mulčování
Správné zalévání, hnojení a mulčování lilie
Zalévání
Hnojení
Lilie potřebují pravidelné hnojení pro správný růst a kvetení. Je doporučeno použít hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík (NPK hnojivo). Nejlepší je aplikovat hnojivo na začátku vegetačního období a následně každé dva až tři týdny během růstu rostliny.
Mulčování
Ochrana lilii proti škůdcům a nemocem
Darja Slonová je profesorkou mikrobiologie a veřejného zdraví na Univerzitě Karlově v Praze. Během své kariéry se specializovala na výzkum nitrobuněčného parazitismu a vedla kurzy o parazitárních onemocněních, lékařské ekologii.