Kromě pěstování rozchodníku opičí ocásek je také možné rostlinu rozmnožovat. Nejjednodušší způsob je rozmnožování řízkováním, při kterém se odřízne část rostliny a zasadí se do vlhkého substrátu. Další možností je rozmnožování semeny, které je třeba zasít do vlhké, ale dobře odvodněné půdy.
Je také možné rozšířit rozchodník opičí ocásek štěpem. Tato metoda zahrnuje oddělení výhonků od mateřské rostliny a zasazení do samostatných květináčů. Tím lze vytvořit více rostlin a šířit krásu této rostliny do dalších interiérů.
Pěstování rozchodníka opičí ocásek v domácích podmínkách
Světlo a teplota
Rozchodník opičí ocásek je velmi nenáročný, co se týče osvětlení. Nejlépe se mu daří při jasném až polostinném stanovišti, zabraňte však přímému slunečnímu světlu, které by mohlo na rostlině způsobit spáleniny.
Zalévání
Hnojení
- Použijte hnojivo podle doporučeného dávkování na obalu
- Hnojte pouze na vlhkou půdu
- Přebytečnou tekutinu z hnojení vylijte
Přesazování
Důležitou součástí úspěšného pěstování rozchodníku opičí ocásek je i správná pěstební směs. Používejte směs určenou speciálně pro sukulenty, která je dobře propustná a obsahuje dostatečné množství živin.
Správná péče o rozchodníka opičí ocásek v domácích podmínkách zaručuje zdravý a vitální růst této zajímavé rostliny. Dodržujte výše uvedené rady a budete mít radost z pěstování této nenáročné sukulentní rostliny.
Péče o rozchodník opičí ocásek
Správné zálivání
Oslovení světlem
Nutriční potřeby
Teplota a vlhkost
Rozmnožování rozchodníku opičí ocásek
Rozmnožování pomocí řízků:
1. Vyberte si zdravou rostlinu s dostatečně vyvinutými stonky.
5. Umístěte květináč s řízkem na světlé místo, ale vyhněte se přímému slunci. Udržujte substrát stále vlhký, ale nezalévejte příliš, aby nedošlo k hnilobě kořenů.
Rozmnožování dělením rostliny:
2. Připravte květináč s vhodnou zeminou a umístěte do něj jednu z rozdělených částí rostliny. Dobře zasypte kořeny a lehce je zatlačte, aby byly pevně usazené ve zemině.
3. Udržujte substrát vlhký a rostlinu umístěte na světlé místo s dostatečným množstvím světla, ale bez přímého slunečního záření.
Šíření a výhody rozchodníku opičí ocásek
Darja Slonová je profesorkou mikrobiologie a veřejného zdraví na Univerzitě Karlově v Praze. Během své kariéry se specializovala na výzkum nitrobuněčného parazitismu a vedla kurzy o parazitárních onemocněních, lékařské ekologii.