Slovenské trvalky – nezbytné květiny pro každou zahradu i balkon

Slovenske trvalky

Ak máte záhradu a túžite po pestovaní krásnych rastlín, slovenské trvalky sú jednou z najlepších voľieb. Trvalky sú rastliny, ktoré zvyčajne prežívajú dlhšie ako dva roky a znovu sa objavujú každú sezónu. Slovenské druhy trvaliek sú špeciálne vyšľachtené tak, aby dobre záväznistý pre túto oblasť a mali vynikajúce vlastnosti, ktoré ich robia jedinečnými.

Jednou z najobľúbenejších slovenských trvaliek je ohnivec rozvitého tvaru (Lychnis flos-cuculi), ktorý je známy pre svoje ružové kvety a ľahko rastúce vlastnosti. Táto rastlina je nenáročná na pestovanie a poskytuje výnimočnú farbu a krásu vašej záhrady. Ďalšou skvelou voľbou je skalnička ľubovník bodkovaný (Asperula odorata), ktorý má nádhernú vôňu a malé biele kvety. Táto rastlina je ideálna pre skalnaté záhony a jej vôňa priláka množstvo motýľov.

Slovenské trvalky sú skutočným prínosom pre každú záhradu. Vyberte si z množstva druhov, ktoré sú k dispozícii, a objavte krásy týchto rastlín vo vašej záhrade. S ich jedinečnou krásou a vlastnosťami určite vaša záhrada nadobudne nový rozmer a vy budete mať radosť z toho, ako sa tieto rastliny vyvíjajú rok čo rok.

Slovenské trvalky

Zde je několik tipů, jak vybrat nejlepší druhy trvalek pro vaši zahradu:

  1. Mějte na paměti vzhled a barvy trvalek. Existuje mnoho druhů trvalek s různými barvami květů a texturou listů. Zvažte harmonii barev a kombinace s ostatními rostlinami ve vaší zahradě.

Jak vybrat nejlepší druhy pro vaši zahradu

Druh trvalky Popis Stanoviště Podmínky prostředí
Ruměnka zahradní Tato trvalka je známá svými výraznými červenými květy. Roste nejlépe na slunných stanovištích. Slunné stanoviště Světlá půda, dobře odvodněná
Měsíčnice řeřicholistá Tato trvalka má jasně žluté květy a je vhodná pro stinná stanoviště. Roste také dobře ve vlhkém prostředí. Stinné stanoviště Vlhká půda, stinné prostředí
Krásnoočko pestré Tato trvalka má bílé a modré květy a je oblíbená pro svou odolnost vůči suchu. Roste dobře na slunci. Slunné stanoviště Sušší půda, slunečné prostředí

Nakonec, nezapomínejte také na možnost nakoupit vybrané druhy slovenských trvalek. Navštivte místní zahradní centrum, kde najdete široký výběr trvalek různých druhů. Vždy je dobré poradit se s odborníky, kteří vám mohou doporučit ty nejlepší druhy pro vaše individuální potřeby.

Pokud dodržíte tyto tipy a doporučení, budete mít ve své zahradě krásné a pestrobarevné slovenské trvalky, které vám budou dlouho sloužit a těšit vaše oči.

Slovenské trvalky pro slunná stanoviště

1. Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Tento trvalka se vyznačuje krásnými, oranžovými květy. Měsíček lékařský kvete v letních měsících a je oblíbeným doplňkem každé zahrady. Jeho květy lze použít také pro léčebné účely.

2. Rozchodník bílý (Sedum album)

Rozchodník bílý je nenáročná rostlina, která vytváří hustý koberec bílých květů. Je odolný vůči suchu a snese i sluneční žár. Tato rostlina je vhodná pro výsadbu na slunečná místa v zahradě.

3. Prha ardenská (Armeria maritima)

Prha ardenská je trvalka s bohatým kvetením. Má malé růžové květy, které se objevují na hustém trsu listů. Tato rostlina je vysoce odolná vůči suchu a slunečnímu světlu.

Slovenská trvalka Výška Květ Stanoviště
Měsíček lékařský 30-60 cm oranžový slunné
Rozchodník bílý 5-15 cm bílý slunné
Prha ardenská 10-30 cm růžový slunné

České trvalky pro stinná stanoviště

České trvalky pro stinná stanoviště

Stinná stanoviště představují výzvu pro většinu zahradníků. Nicméně existuje mnoho druhů českých trvalek, které dobře prosperují i ve stínu. Tyto rostliny přinášejí do zahrady krásu a barevnost i do těch nejtemnějších koutů.

Kamzík lepkavý (Aruncus dioicus)

Kyčelnice cibulkonosná (Fritillaria meleagris)

Odporné druhy slovenských trvalek

1. Krauterie alpská (Achillea atrata)

2. Sedmikráska horská (Bellis montana)

Sedmikráska horská je malá, trvanlivá trvalka s růžovými a bílými květy. Je vhodná pro zahradníky, kteří nemají příliš prostoru nebo péči. Sedmikráska horská se ráda přirozeně šíří a tvoří husté trsy.

3. Plamének alpský (Hepatica nobilis)

Plamének alpský je trpasličí trvalka s modrými květy. Je odolný vůči zimě a chladnému počasí a snese i stinná stanoviště. Roste přirozeně v lesích a lesnatých oblastech. Plamének alpský je ideální volbou pro zahradníky, kteří chtějí přidat barvu a texturu do stinných částí zahrady.

4. Penízek obecný (Lysimachia nummularia)

Penízek obecný je odolná trvalka s drobnými žlutými květy. Je vytrvalá v různých podmínkách půdy a snese stín i slunce. Penízek obecný je trvanlivá volba pro zahradníky, kteří chtějí přidat pestrost do své zahrady.

Slovenské trvalky s modrými květy

Slovenské trvalky s modrými květy

Druh Barva květu Květnost Stanoviště
Aster amellus Modrá, fialová Slunná stanoviště
Centaurea montana Modrá Slunná až polostinná stanoviště
Linum perenne Modrá Jaro Slunná až polostinná stanoviště
Crocus vernus Modrá Jaro Slunná až polostinná stanoviště

Neobvyklé slovenské trvalky

Na Slovensku existuje mnoho neobvyklých druhů trvalek, které mohou přidat zajímavost do vaší zahrady. Tyto rostliny mají obvykle atypický vzhled, zajímavé květy nebo neobvyklé listy. Zde je několik příkladů neobvyklých slovenských trvalek:

Slovenské trvalky pro suché podmínky

Slovenské trvalky pro suché podmínky

Název rostliny Popis
Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) Heřmánek pravý je aromatická rostlina s jemnými bílými květy. Je odolná vůči sušším podmínkám a je také využívána v tradiční medicíně pro své léčivé účinky.
Čekanka lékařská (Cichorium intybus) Čekanka lékařská je trvalka s modrými květy a listy ve tvaru lžíce. Je odolná vůči sušším podmínkám a roste dobře na slunných stanovištích.
Sedum (Sedum spp.) Sedum je rod rostlin obsahující mnoho druhů vhodných pro suchá stanoviště. Mají masité listy, které uchovávají vodu, což jim umožňuje přežít v suchém prostředí.
Valeriána lékařská (Valeriana officinalis) Valeriána lékařská je vytrvalá bylina s bílými nebo narůžovělými květy. Je odolná vůči sušším podmínkám a roste dobře na slunných stanovištích.

Tyto slovenské trvalky mohou být skvělým doplňkem vaší suché zahrady. Při výběru rostlin si dejte pozor na to, aby byly odolné vůči sušším podmínkám a měly schopnost přežít vysoké teploty. Důležité je také poskytnout rostlinám dostatek vody při jejich zakládání a postupně snižovat její množství, jakmile se rostliny zakoření a adaptují na nové prostředí.

Slovenské trvalky pro vlhká místa

Mezi jiné slovenské trvalky, které se dobře adaptovaly na vlhké místo, patří: Aktinidie (Actinidia), Lékořice (Glycyrrhiza), Heřmánek (Chamomilla), Trnitka (Tyrinthus), Mochna (Potentilla) a Dalibarda. Tyto rostliny mají odolnost vůči vlhkosti a dokáží přežít i v náročných podmínkách.

Slovenské trvalky pro skalnaté zahrady

Vhodné druhy slovenských trvalek pro skalnaté zahrady

Péče o slovenské trvalky pro skalnaté zahrady

Kde nakoupit slovenské trvalky

Kde nakoupit slovenské trvalky

Pokud plánujete vysadit slovenské trvalky ve své zahradě, máte několik možností, kde je získat. Podívejme se na některé z nich:

Místní zahradnické centrum: Nejbližší zahradnické centrum je obvykle nejlepším místem pro nákup slovenských trvalek. Zde najdete široký výběr druhů různých velikostí a barev. Zaměstnanci vám mohou poskytnout také užitečné rady ohledně pěstování a péče.

Zahradní design s využitím slovenských trvalek

Výběr vhodných druhů

Kombinace s jinými rostlinami

Časy pro výsadbu

Slovenské trvalky pro zahradní úpravy

Péče o slovenské trvalky je relativně nenáročná, ale vyžaduje pravidelné zalévání, hnojení a odstraňování plevelů. Je také důležité pravidelně kontrolovat rostliny na případné škůdce a choroby. V případě potřeby je vhodné rostliny chránit nebo aplikovat vhodné postřiky.

Nejlepší časy pro výsadbu slovenských trvalek

Správný čas na výsadbu

Příprava půdy

Postup výsadby

Před výsadbou je vhodné připravit si výsadbovou jámu, do které se rostlina umístí. Jáma by měla být dostatečně velká, aby se do ní vešly kořeny rostliny a měla dobrou odvodňovací schopnost. Před samotnou výsadbou je vhodné namočit kořeny rostliny na chvíli do vody, aby se hydratovaly.

Péče po výsadbě

Péče po výsadbě

Výsadba slovenských trvalek je snadná a přináší do zahrady krásné a odolné rostliny, které se každý rok opakovaně vrací. Je však důležité vybrat správný čas pro jejich výsadbu a poskytnout jim odpovídající péči, aby se plně rozvinuly a vytvořily krásný výhled v zahradě.

Péče o slovenské trvalky

  1. Odstraňování odkvetlých květů: Pravidelné odstraňování odkvetlých květů pomáhá stimulovat další kvetení a udržuje rostliny atraktivní. Ponechejte rostlinám dostatek energie pro tvorbu nových květů a nechte je růst silné a zdravé.

Kombinace slovenských trvalek s jinými rostlinami

Slovenská trvalka Jiná rostlina
Kamzičník Sazenice s kouřovým efektem
Pryšec Kytka levandule
Ruměnka Třezalka tečkovaná
Perovskia Bílé květy kapusty

Při kombinování slovenských trvalek s jinými rostlinami je také možné vytvářet kontrasty výšek rostlin. Vysoké slovenské trvalky mohou být umístěny za nižšími kvetoucími rostlinami, čímž vytvoří zajímavý vizuální efekt. Důležité je však zohlednit dobu kvetení a růstové cykly jednotlivých rostlin.

Nejlepší volba slovenských trvalek pro zahradu s vodními prvky

Výsadba slovenských trvalek do zahrady s vodními prvky je relativně jednoduchá. Rostliny je třeba zasadit do vlhkého prostředí a pravidelně zalévat. Je také důležité dbát na správnou údržbu a odstraňování případných vadlých částí rostlin.