Million bells – nejlepší trvalka pro váš zahradní ráj s úchvatnou květinovou kaskádou!

Million bells trvalka

Rozmnožování Million Bells trvalky je nejčastěji prováděno vegetativní cestou pomocí řízků. Nejlepší doba pro odběr řízků je na jaře, kdy rostlina začíná aktivně růst. Řízky se odebírají z bočních výhonů a měly by mít kolem 7-10 centimetrů délky. Před zasazením do substrátu je vhodné odstranit spodní listy, aby se zamezilo hnilobě. Řízky se sázejí do substrátu a udržují se vlhké a světlé, až do zakořenění, což obvykle trvá několik týdnů.

Výběr vhodného stanoviště

Pro pěstování million bells je nezbytné vybrat vhodné stanoviště, které poskytne této trvalce optimální podmínky pro růst a kvetení. Million bells preferuje slunné až polostinné místo, kde bude mít dostatek světla, ale nebude vystavena přímému slunci v nejteplejších hodinách dne. Proto se doporučuje umístit ji na místo, které je chráněno od přímého slunečního záření v poledne.

Dobré stanoviště pro million bells je také chráněno před silnými větry. Prudké větry mohou poškodit jemné zelené výhony a květy. Pokud je v místě plánovaného výsadby silný vítr, doporučuje se rostlinu chránit pomocí ochranných konstrukcí nebo ji umístit do ohraničeného prostoru, například do blízkosti plotu nebo budovy.

Je také vhodné zvolit stanoviště, které je chráněno před prudkými teplotními výkyvy. Million bells preferuje stabilní teplotu a nesnáší velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Přílišné výkyvy mohou negativně ovlivnit její růst a kvetení.

Vybrané stanoviště by mělo být také vhodné pro rozmnožování million bells pomocí řízků. Rostlina se snadno množí, a proto je dobré mít na vybraném místě dostatek prostoru pro další rostliny, pokud plánujete rozmnožování.

Výsadba a příprava půdy

Výsadba a příprava půdy

Výběr stanoviště

Výběr stanoviště

Příprava půdy

Příprava půdy

Než zasadíte million bells, je nutné připravit půdu. Odstraňte veškeré plevele a odumřelé rostliny z výsadbového místa. Poté provzdušněte půdu rýčem a odstraňte všechny kameny či jiné nečistoty.

Před výsadbou je vhodné do půdy přidat univerzální hnojivo nebo hnojivo s pomalým uvolňováním živin, které zabezpečí rostlině optimální výživu. Rozmístěte hnojivo rovnoměrně po ploše a zapracujte jej do půdy pomocí hrábě nebo fokáče.

Před výsadbou million bells je vhodné rostlinu zalít, a to zejména pokud je jeho kořenový bal sicej vytáhlý nebo suchý. Dbejte na to, aby byl substrát před výsadbou mírně vlhký, ale ne přemokřený.

Po výsadbě million bells jej zalijte hojně a půdu okolo rostliny zahrňte mulčem, který zadržuje vlhkost a potlačuje růst plevelů. Mulč lze použít například zahradní kůru, slámu nebo kompostovaný list.

Závlaha a hnojení

Výběr vhodného hnojiva

Výběr vhodného hnojiva je klíčový pro správný růst a kvetení million bells. Doporučuje se hnojit rostlinu jednou týdně v období intenzivního růstu a kvetení, přičemž je vhodné hnojivo ředit podle doporučení na obalu.

Správná zálivka

Správná zálivka

Správné zalévání million bells je klíčové pro její zdravý růst a kvetení. Kořeny by neměly být přemokřené ani vysušené. Zalévání by mělo být pravidelné, ale přiměřené. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Ideální je zálivka od spodu, kdy se rostlina napustí vodou z podnosu. Přebytečná voda by měla být vypuštěna, aby nedocházelo k zastojům vody a přemokření kořenů. V období sucha je potřeba zalévat častěji.

Zálivka Hnojení
Rovnoměrně navlhčete půdu, ale nepřelévejte Použijte specializované hnojivo pro balkónové rostliny
Zalévejte od spodu Hnojte jednou týdně v období růstu a kvetení
Zbavujte se přebytečné vody Řiďte se doporučením na obalu hnojiva
Sledujte stav rostliny a půdy Nejlepší je ředit hnojivo podle doporučení výrobce

Pečování o million bells

Správná zálivka

Hnojení

Zimní ochrana

Million bells potřebuje v zimě speciální ochranu, aby přežila chladné a mrazivé podmínky. Zde je několik tipů, jak správně chránit million bells v zimě:

  • Dbejte na to, aby rostliny měly dostatečný přísun světla. V zimě je méně slunečního světla, proto je dobré umístit květiny na slunné místo nebo použít umělé osvětlení.

Přesazování

Před přesazením je vhodné připravit novou půdu, která by měla být lehčí a dobře propustná pro vodu. V květináči by měla být také dostatečná drenážní vrstva, aby se zabránilo přemokření kořenů million bells.

Při přesazování je třeba opatrně vyjmout rostlinu z původního květináče a umístit ji do nového květináče s připravenou zeminou. Kořeny by neměly být příliš poškozené a měly by být pevně zasazené do půdy. Po přesazení je nutné rostlinu dobře zalít.

Přesazování million bells je důležitým krokem pro její zdravý růst a kvetení. Správně provedené přesazení poskytne rostlině vhodné podmínky pro další vývoj a zajištění bohatého a dlouhotrvajícího kvetení.

Rozmnožování million bells

1. Semenné rozmnožování:

1) Připravte si vhodné nádoby nebo sáčky na semena a naplňte je vlhkým substrátem.

2) Povrch substrátu jemně zvlhčete a rozložte semena na povrch.

3) Semena jemně přikryjte vrstvou substrátu a lehce zatlačte.

4) Nádoby zakryjte průhlednou fólií nebo sklem, aby vytvořily vlhké a teplé prostředí.

5) Udržujte substrát stále vlhký a umístěte nádoby na místo s teplotou kolem 21 °C.

6) Po vyklíčení rostlinky opatrně přesuňte do samostatných nádob s výživnějším substrátem.

7) Rostliny by měly být připraveny k výsadbě venku po posledním mrazu, kdy už nebudou hrozit chladové noci.

2. Vegetativní rozmnožování:

A) Řízkování:

1) Vyberte si zdravou a silnou větev rostliny, kterou chcete rozmnožovat.

2) Řízkovou větev odstraňte větvičkou o délce asi 10-15 cm.

3) Odstraňte dolní listy a zůstane vám jen horní část s listy a pupeny.

4) Připravte si nádobu se stejným substrátem, který používáte pro výsadbu. Propíchněte tvořítko do substrátu a vložte do něj řízek.

5) Nádobu zakryjte průhlednou fólií nebo sklem a umístěte ji na teplé a světlé místo.

6) Udržujte substrát vlhký, ale nezalévejte, aby se nedostal do stavu přemokření.

B) Dělení rostliny:

1) Vytáhněte rostlinu z půdy a důkladně ji promyjte, abyste odstranili veškerou zeminu.

2) Odstraňte větve a kořeny rostliny, kterou chcete rozdělit.

3) Rostlinu rozdělte na menší části, tak aby každá část měla dostatek kořenů a horní část s listy a pupeny.

4) Připravte si nádoby se substrátem a umístěte do nich rozdělené části rostliny.

5) Nádoby zakryjte průhlednou fólií nebo sklem a umístěte je na teplé a světlé místo.

6) Udržujte substrát vlhký, ale nezalévejte, aby se nedostal do stavu přemokření.

Rozmnožování million bells je spolehlivou a snadnou cestou, jak získat nové rostliny pro svou zahradu. Buďte trpěliví a pečlivě sledujte vývoj rostlin, abyste dosáhli co nejlepších výsledků.

Problémy a nemoci

Použití million bells v zahradě

Použití million bells v zahradě

Million bells, také známý pod svým botanickým názvem Calibrachoa, je velmi oblíbenou rostlinou mezi zahradníky díky svým neuvěřitelně krásným květinám a svému kompaktnímu růstu. Tato rostlina je skvělou volbou pro různé účely v zahradě.

Kombinace s jinými rostlinami

Kombinace million bells s jinými rostlinami oživí zahradu a přinesou do ní pestrost a harmonii. S ohledem na podmínky stanoviště je možné vytvořit nekonečné množství různých kombinací, které budou lahodit oku. Nenechte se omezovat a buďte kreativní při vytváření zahrady plné krásných rostlin.

Jméno rostliny Kombinace
Pelargonie Million bells + pelargonie
Petúnky Million bells + petúnky
Lobelky Million bells + lobelky
Skévole Million bells + skévole
Begónie Million bells + begónie

Druhy a odrůdy million bells

Million bells je oblíbenou rostlinou pro použití ve výsadbách zahrad a květinových záhonů. Existuje mnoho různých druhů a odrůd million bells, které se liší svým vzhledem, velikostí květů a barvou. Některé z nejpopulárnějších druhů a odrůd million bells zahrnují: